< Böngészés > Főoldal / Életképek/bulvár / Blog article: Kis magyar csatornaügy: mindenkié tele van

| Mobile | RSS

Kis magyar csatornaügy: mindenkié tele van

2011. január 17. | hozzászólás | Életképek/bulvár

Csongrád megye – Felszólítást küldött több település jegyzőjének a Szeged környéki vízgazdálkodási társulat: fizessék be a földtulajdonosok a csatornák fenntartásához szükséges érdekeltségi hozzájárulást. A gazdák felháborodtak: hetek óta saját pénzükön és az önkormányzat segítségével igyekeznek rendbe tenni a szerintük elhanyagolt csatornákat.

Burjánzó nádason pihentetheti szemeit az utazó a ruzsai úton, Zákányszék felé – csakhogy nem egy üdülőövezet halastavát borítja a sűrű növényzet, hanem a szántóföldek szélében valaha kialakított csatornákat. Ezért markoló tépi fel a nádast – helyén pedig elfolyhat a földeken álló víz. 1999 óta hatodszor van rendkívüli helyzet a Homokhátságon.

Többszereplős egyenlet a magyarországi csatornák rendben tartása: nagyjából 52 ezer kilométert gondoznak az önkormányzatok, 38 ezret a vízgazdálkodási társulatok, 18 ezret pedig a vízügyi hatóságok. Az ingatlantulajdonosok eddig érdekeltségi hozzájárulást fizettek a társulatoknak – Szeged környékén hektáronként évente átlagosan 900 forintot. Január elsejétől változott a szabályozás: a földtulajdonosoknak már nem kell fizetniük, ezt a pénzt az állam adja oda a társulatoknak. Átalakítják a vízügy szervezetét: az állam várhatóan nagyobb felelősséget vállal, de sok részlet még tisztázatlan – éppen a belvízhelyzet kellős közepén.

Nem volt zökkenőmentes az együttműködés eddig sem: Zákányszéken például a gazdák és az önkormányzat összefogásával takarítják azokat a csatornákat, amelyeket szerintük évek óta elhanyagol a vízgazdálkodási társulat. – Az elmúlt 6–7 évben nem történt jelentős beavatkozás a külterületi csatornákon – tapasztalja Matuszka Antal, Zákányszék polgármestere. Ilyen helyzetben érkezett nemrégiben a levél a társulattól a település jegyzőjéhez: szólítsa fel a hozzájárulást évek óta nem fizető földtulajdonosokat, rendezzék tartozásaikat. A polgármester szerint ezen többen felháborodtak: a pénz most a védekezésre kell, például gázolajat venni a kotrógépekbe. Miért fizessenek, ha ilyen állapotban vannak a csatornák?

129 ezer 872 hektár 687 kilométernyi csatornáját kell rendben tartania a Szeged és Környéke Vízgazdálkodási Társulatnak. Erre 2009-ben bruttó 99,8 millió forintot szedett be Algyő, Ásotthalom, Baks, Deszk, Dóc, Domaszék, Ferencszállás, Kiszombor, Klárafalva, Kübekháza, Mórahalom, Ópusztaszer, Öttömös, Pusztaszer, Pusztamérges, Ruzsa, Röszke, Sándorfalva, Szeged, Tiszasziget, Újszentiván és Zákányszék környékén – tájékoztatott Kádár Mihály igazgató.

Az ország 82 társulatának bevétele 4,6 milliárd forint volt – Kádár szerint az ország mintegy 108 ezer kilométeres csatornahálózatának fenntartására 60 milliárd forintra volna szükség. Lesz-e ennyi állami forrás? Hogyan jut el a társulatokhoz a hozzájárulás, amelyet január elseje óta a gazdák helyett az állam fizet?

– Dolgozunk, de közben aggódva figyeljük, ki tudjuk-e fizetni az áramszámláinkat – fogalmaz az igazgató. A belvízi védekezés teljes első negyedéves büdzséjét fedezné az az összeg, amellyel több település gazdái tartoznak a társulatnak. Mintegy 45 millió forint a cég kintlévősége – van olyan földtulajdonos, aki az előző évekből 1,3 milliós tartozást halmozott fel. – Aki nem tett eleget törvényben rögzített kötelességének, az ellen eljárunk, az adott település jegyzőjén keresztül szólítjuk fel, fizessen. Idén már nem kell hozzájárulást fizetni, de a korábbi tartozásokat rendezni kell.

Külön alap kellene a pénznek

Matuszka Antal szerint a problémákat helyben kell megoldani – erre az önkormányzat a legalkalmasabb. Nem tudja, hogyan finanszírozza majd az állam a belvíz elleni védekezést – csak a település külterületén több mint 10 millió forintra lenne szükség a csatornák rendezéséhez. Úgy látja: a vis maior keret helyett külön alapból kellene fizetni. Fontos volna, hogy a pályázat benyújtását követően 30 napon belül hozzájuthassanak a támogatáshoz – az eddigi 3–4 hónapos várakozási idő helyett.
forrás dél-magyar.hu

Leave a Reply 306 megnézve, 1 alkalommal mai nap |