< Böngészés > Főoldal / Kultúra / Blog article: Marie Antoinette francia királyné, XVI. Lajos felesége, a francia forradalom egyik áldozata 260 éve született

| Mobile | RSS

Marie Antoinette francia királyné, XVI. Lajos felesége, a francia forradalom egyik áldozata 260 éve született

2015. október 30. | hozzászólás | Kultúra

Marie Antoinette francia királyné, XVI. Lajos felesége, a francia forradalom egyik áldozata 260 éve született

Marie Antoinette francia királyné a Sajtó- és fotóarchívum 2015. 45. hét érdekes emberei sorozatban

marieantoinette

Egy eredetileg Marie Antoinette királynénak készített étkészlet darabjai a Sotheby’s brit aukciós ház bemutatótermében.
New York, 1996. május 11.
MTI/EPA
Marie Antoinette francia királyné, XVI. Lajos felesége, a francia forradalom egyik áldozata 260 éve, 1755. november 2-án született.

Mária Terézia királynő és császárné tizenhat gyermeke közül a tizenötödikként, halottak napján, egy nappal a pusztító lisszaboni földrengés után jött napvilágra. Szórakozni vágyó, a cicomát módfelett kedvelő kislány volt, mindezt azonban feledtette kedvessége és szépsége.
Anyja kulcsszerepet szánt neki hatalmi játszmáiban, az osztrák-francia megbékélés betetőzéseként elérte, hogy lánya a nála egy évvel idősebb trónörökös, Berry herceg, a későbbi XVI. Lajos felesége legyen. A tizennégy és fél éves princesz 1770. május 16-án világra szóló ünnepségek közepette ment férjhez a tizenhat éves dauphinhez (trónörökös). Férje bátortalan, határozatlan, magának való ember volt. Bár rendkívül tájékozott volt, több nyelven beszélt, de a világon mindössze három dolgot szeretett: enni-inni, fúrni-faragni és vadászni. Két dologtól azonban irtózott: a macskáktól és a nőkhöz fűződő meghitt kapcsolatoktól.
Feleségét nem sűrűn látogatta, a magány évei alatt Marie Antoinette a szórakozásban keresett feledést. Késő éjszakáig táncolt, kártyázott arisztokrata barátnőinél, mígnem férje megelégelte a dolgot, és bezáratta a palota kapuit, úgyhogy hajnalig a hintójában kellett dideregnie. Egykori népszerűsége gyorsan megkopott, a pletyka szerint udvarnőit fogadta meleg barátságába. Az egyre aggasztóbb hírek hallatán végül Mária Terézia inkognitóban Párizsba küldte fiát, Józsefet, aki rábeszélte sógorát egy férfiaknál szokásos apró műtétre. Az operáció után a jég megtört, és hétéves házasság után Marie Antoinette-nek előbb lánya, majd újabb hét év múlva fia született.
1774-ben meghalt XV. Lajos, az új király, XVI. Lajos, megkoronázására Rheimsben került sor. Mária Antónia francia királyné lett. Az emberek örömmel fogadták a hírt, ekkor még bizalom övezte az uralkodói párt.
1789 tavaszán Párizsban kitört a forradalom ekkor már a leggyűlöltebb asszonyként tekintettek az osztrák származású királynéra. Nem is hívták másként, mint “l’autre chienne” (másik kutya – az autrichienne, osztrák helyett), avagy “la putaine d’Autriche”, az osztrák szajha. 1789-ben, a Bastille lerombolása után a királyi családnak Versailles-ból Párizsba kellett költöznie. 1791 júniusában megpróbáltak megszökni, de elfogták és visszavitték őket Párizsba. Az események hatására Marie Antoinette haja teljesen megőszült. Külföldi segítségben reménykedett, szerencsétlenségére azzal is megvádolták, hogy kiadta a francia haditerveket. A háború kitörése után, 1792 augusztusában férjével együtt a Temple börtönébe zárták, fiát elvették tőle. (“XVII. Lajos” sorsa máig sem tisztázott, valószínűleg őt is meggyilkolták a börtönben.)
A Konvent 1792 szeptemberében eltörölte a monarchiát, “Louis Capet polgárt”, azaz XVI. Lajost 1793 januárjában halálra ítélték és kivégezték. Sorsát “Capet özvegye” sem kerülhette el: augusztusban a Concierge fogházba vitték, ahol kegyetlenül bántak vele. Méltósággal viselte a megpróbáltatásokat, azt is, amikor októberben a jakobinusok követelésére bíróság elé állították, és halálra ítélték.


marieantoinette2

Marie Antoinette francia királyné természetes gyöngyökkel díszített gyémánt és rubin nyakéke a Christie’s aukciósház bemutatóján.

A Konvent 1792 szeptemberében eltörölte a monarchiát, “Louis Capet polgárt”, azaz XVI. Lajost 1793 januárjában halálra ítélték és kivégezték. Sorsát “Capet özvegye” sem kerülhette el: augusztusban a Concierge fogházba vitték, ahol kegyetlenül bántak vele. Méltósággal viselte a megpróbáltatásokat, azt is, amikor októberben a jakobinusok követelésére bíróság elé állították, és halálra ítélték.
A harminckilenc éves asszony 1793. október 16-án, déli negyed egykor hajtotta fejét a Concorde téren a “nemzeti borotva”, a nyaktiló alá. A kivégzés után még Hébert, a radikális jakobinusok vezetője is kénytelen volt elismerni, hogy “a szajha mindvégig bátran, szemtelenül viselkedett”.
“Az osztrák asszonyt” jeltelen tömegsírba temették, a Bourbon-restauráció után sem lelték meg tetemét, csak egy félig elrohadt harisnyakötőből vélték azonosítani. Tragikus életét számtalan regény és film dolgozta fel, 1938-ban Norma Shearer főszereplésével készült róla pazar film Amerikában, majd 2006-ban Sofia Coppola forgatott róla mozit Kirsten Dunst főszereplésével.

forrás:stop.hu

Leave a Reply 2825 megnézve, 2 alkalommal mai nap |
Tags: