< Böngészés > Főoldal / Magyar Helsinki Bizottság / Blog article: A falvakban fájhat leginkább a Jobbiknak a pártszakadás

| Mobile | RSS

A falvakban fájhat leginkább a Jobbiknak a pártszakadás

A falvakban fájhat leginkább a Jobbiknak a pártszakadás

Novák Előd, Toroczkai László és Dúró Dóra
Fotó: Népszava/ Molnár Ádám
Az önkormányzatokba, megyei közgyűlésbe bekerült jobbikos 13 százaléka hagyta el a pártot az utóbbi időben, vezetői mégsem aggódnak.
hirdetés
„Visszanyertem a lelkesedésemet” – jelentette ki Novák Előd, akit arról kérdeztünk, miért vállal szerepet a Jobbikból kizárt Toroczkai László ásotthalmi polgármester pártja, a Mi Hazánk Mozgalom szervezésében. A Sneider Tamást elnökké választó jobbikos tisztújító kongresszus után ugyanis Novák még azt írta a közösségi oldalán, hogy egyértelművé tette „Laci” (azaz Toroczkai László) számára: akármilyen csalódást is okozott a „gyermekének” tekintett Jobbik, „lelkileg képtelennek érzi magát” egy új párt létrehozására. A párt alapítását Novák Előd májusban még racionális szempontból is rossz ötletnek tartotta: „Sokan szeretnének új pártot, ami viszont hiába eredményezne tisztább helyzetet, hiába volna bizonyos szempontból kényelmesebb is: csak épp nem ez a siker útja. Márpedig mi győzni szeretnénk a választásokon!” Novák lapunknak most azt mondta, hogy akkoriban még parlamenti képviselő felesége, Dúró Dóra és ő is szerette volna egyben tartani a Jobbikot, megakadályozni a pártszakadást. A Jobbik elnöksége azonban nem hagyott számukra más megoldást – utalt rá Novák Előd, hogy a közreműködésével létrehozott platformot a Jobbik vezetői illegitimnek minősítették, Toroczkait kizárták a pártból, Dúrót pedig a parlamenti frakcióból. „Belelöktek minket a szakadékba, de úgy látszik, sikerült átjutnunk a másik oldalra” – konstatálta. Novák Elődnek nincs pontos nyilvántartása arról, hogy hányan csatlakoztak hozzájuk: még tartanak az adategyeztetések. A pillanatnyi állás szerint – mondta – 61 polgármester, önkormányzati képviselő és megyei közgyűlési tag hagyta el a Jobbikot, hogy átlépjen az új pártba. Novák arra számít, hogy ez a szám jelentősen nőni fog. A valasztás.hu összesítése alapján a 2014-es önkormányzati választásokon a Jobbik – a polgármestereket is beleszámítva – 468 mandátumot szerzett. Vagyis az önkormányzatokba és megyei közgyűlésekbe bekerült jobbikosok közel 13 százaléka igazolt át eddig a Toroczkai-féle formációhoz. Novák szerint már az elmúlt években is sok mandátumot veszített a párt, főleg a kistelepülési képviselők tucatjai távolodtak el a Jobbiktól. A Jobbikban változatlanul úgy látják, hogy nincs nagy baj. Mirkóczki Ádám, a párt szóvivője kérdésünkre közölte:

„Akiről tudtuk, hogy megy, az ment. A kilépők 90 százaléka nem vett részt a kampányban, vagy kifejezetten ellenünk dolgozott.”

A pártot elhagyók számáról a szóvivő sem tudott megközelítőleg pontos adatot mondani. Az biztos – hangsúlyozta Mirkóczki –, hogy saját körzetében, az egri választókerületben a mostani jobbikosok közül senki nem lépett ki: csakis olyanok csatlakoztak a Toroczkai-féle mozgalomhoz, akik nem tudtak azonosulni a Jobbik irányvonalával, és ezért már korábban kizárták őket a pártból.

Lejárt a gárdás vonulások ideje

Folynak a találgatások, hogy Dúró Dóra mellett lesznek-e más parlamenti képviselők, akik csatlakoznak Toroczkai csapatához. A hírbe hozottak rendre visszautasítják a feltételezést. Volner János például nemrég a közösségi oldalán fakadt ki: „Erősen unom már, hogy a Habony Árpád, Andy Vajna és Mészáros Lőrinc nevével fémjelzett, az adófizetők pénzéből fenntartott kormányzati médiabirodalom minden nap több tudósításában is megemlít, és azt lebegteti, hogy távozni fogok a Jobbikból. Többször leírtam és elmondtam már: eszem ágában sincs távozni, a szívem, a múltam egyaránt a Jobbikhoz köt, és ezen senki és semmi nem fog változtatni”. Volner azt is megmutatta, mit kell érteni néppártosodáson. Az egyik hozzászólónak, aki visszasírta a Magyar Gárdát, elmagyarázta: ma is úgy gondolja, hogy szükség van egy hazafias, önkéntes erőre, a „gárdás vonulások ideje azonban tényleg lejárt”.

A Magyar Államkincstár (MÁK) mától kezdi csökkenteni azon pártok állami támogatását, amelyeknél az Állami Számvevőszék korábbi vizsgálata jogszabályellenes finanszírozást állapított meg – közölte a MÁK vasárnap. Miután a Liberálisok és az Együtt nem kap a jövőben támogatást, tőlük már májusban levonták a büntetés összegét. – A Jobbik Magyarországért Mozgalom esetében ugyanakkor – tekintettel arra, hogy már közel fél éve mentesülnek a tartozás teljesítése alól – a Kincstár nem tud adni további fizetési könnyítést – tették hozzá. Ez azt jelenti, hogy a párt nem juthat közpénzhez mindaddig, amíg a teljes, az ÁSZ által 331,6 millió forintban megállapított összeget le nem vonták a számlájáról. A Jobbik korábban azt közölte lapunkkal, hogy állami támogatásuk évi 510 millió forint.

fecsego.eu/népszava online.hu

Leave a Reply 200 megnézve, 1 alkalommal mai nap |