< Böngészés > Főoldal / Tudomány/gazdaság / Blog article: A csata után világítani kezdtek a katonák sebei, aztán csodálatos módon meggyógyultak

| Mobile | RSS

A csata után világítani kezdtek a katonák sebei, aztán csodálatos módon meggyógyultak

2018. szeptember 11. | hozzászólás | Tudomány/gazdaság

A csata után világítani kezdtek a katonák sebei, aztán csodálatos módon meggyógyultak

A Shiloh-i csata az amerikai polgárháború egyik fontos ütközete volt: az Ulysses S. Grant tábornok – és későbbi elnök – vezette északi hadsereg 1862 április 6-7-én véres és elkeseredett harcban győzte le a déli konföderalistákat (pontosabban hősiesen kitartott addig, míg megérkezett a felmentő sereg Ohióból). A csatatéren nagyjából 3000 halott mellett kb. 16 ezer sebesült maradt. Egy golyó vagy szurony ütötte nyílt seb akkoriban, orvosi ellátás híján nagyjából egyet jelentett a halálos ítélettel, a különféle fertőzések a háborúban több áldozatot szedtek, mint a fegyverek (ez egyébként nagyjából az első világháborúig általános volt).

A Shiloh-i csata sok ezer sérültjére is ez a sors várt volna, hiszen sokkal többen voltak, mint hogy a harctéri felcserek mindenkivel tudjanak foglalkozni, a katonák pedig a hosszú hadjárat után eléggé lerongyolódva, legyengült immunrendszerrel indultak a csatába. A sok ezer sebesült embertelen kínokkal teli, gyötrelmes halála helyett azonban – a korabeli leírások szerint legalábbis –

csoda történt.

Éjjel a sebesültek sérülések halvány kék fénnyel derengeni kezdtek, a sebek pedig nem fertőződtek el, ahogy illett volna nekik. A sérültek közül sokkal többen élték túl a csatát, mint emberi számítások szerint kellett volna, a kísérteties derengést pedig angyalfény néven kezdték el emlegetni a katonák. Megjegyzendő, hogy az angyalok nem válogattak, mindkét oldal sebesültjeit nagyjából ugyanolyan arányban mentették meg.

A háború után persze a történet legendává vált, és a kismillió hasonló katonasztorival együtt nemigen hitt benne senki komolyan. Majdnem másfél évszázadnak kellett eltelnie, hogy kiderüljön: az eset tényleg nagyjából úgy történhetett, ahogyan a katonák mesélték, csak éppen nem angyalok, hanem egy baktérium mentette meg a sebesülteket.

2001-ben az amerikai mezőgazdasági minisztérium egyik mikrobiológusa családi vakáción látogatta meg a csata helyszínét, és a 17 éves fia kérdésére kezdte el megvizsgálni a talajt, és az abban élő mikroorganizmusokat. Dr. Phyllis Martin kutatási területe éppen a lumineszcens (fényt kibocsátó) baktériumok vizsgálata volt, így hamar ki is szúrta, hogy az egykori csatatéren nagy számban tenyészik a talajban a Photorhabdus luminescens nevű baktérium. Ami, hogy, hogy nem, pont ugyanolyan, hideg kékes derengést áraszt magából, mint ahogy a legendák angyalfényét leírták. Néhány kérdés azért nyitva maradt, például hogy miért ez az egyetlen dokumentált eset a világító sebekről a hadtörténelemben (holott a baktérium azért nem annyira extra ritka jószág); és persze az, hogy hogyan óvta meg a fény a fertőzéstől a katonákat. Némi további kutatás árán aztán sikerült rekonstruálni a harctéri csodát:

A gyógyulás az egyszerűbb rejtély: a Photorhabdus luminescens antibiotikumot bocsát ki magából, alapban azért, hogy a konkurens baktériumokat megölje, és azzal biztosítsa magának (illetve a fonalféregnek, amivel szimbiózisban él, és aminek a gyomrában lakik alapból) az élelmet. Ez a katonák sebeiben fertőtlenítő hatással járt, és kiiktatta az egyéb kórokozókat.

És hogy miért nem segítenek gyakrabban a mikroorganizmusok a harctéri sebesülteknek? A világító baktérium alapban nem képes az emberi testhőmérséklet mellett életben maradni, annál hidegebb környezetben érzi jól magát. Csakhogy a Shiloh-i csata idején, áprilisban éjjelente elég hűvös van Tennessee-ben, így a sebesültek a kihűlés szélén voltak. Ez éppen optimális hőmérsékletet biztosított a baktériumnak, hogy vidáman tenyésszen, világítson, és fertőtlenítse a sebeket. Ha csak egy kicsit hidegebb lett volna, a katonák halálra fagynak, ha csak egy kicsit melegebb, a baktériumok pusztulnak el; és ha nincs olyan sok baktérium és fonalféreg a shiloh-i talajban, az egész jelenség nem lett volna ilyen látványos.

fecsego.eu/index.hu

Leave a Reply 95 megnézve, 1 alkalommal mai nap |