< Böngészés > Főoldal / EU Sajtószoba, europarl.europa.eu/news/en, europarl.hu, Fecsegő hírek / Blog article: Globális válság helyett világpolitikai feszültségektől tart a Moody’s((Místo globální krize se Moodyho obává globální politiky

| Mobile | RSS

Globális válság helyett világpolitikai feszültségektől tart a Moody’s((Místo globální krize se Moodyho obává globální politiky

A világgazdaság várhatóan nem süllyed recesszióba a következő két évben, de a legnagyobb globális növekedési kockázat továbbra is a kereskedelmi viszályok eszkalálódása – áll a Moody’s Investors Service csütörtökön Londonban ismertetett átfogó negyedéves makrogazdasági előrejelzésében (Global Macro Outlook).

szerző: K. Kiss Gergely, Fotó: Shutterstock

A nemzetközi hitelminősítő 30 oldalas prognózisa szerint a globális hazai össztermék (GDP) 80 százalékát előállító húsz legnagyobb fejlett és feltörekvő gazdasági erőcentrumban (G20) – amelynek tagja az Európai Unió is – 2020-ban átlagosan 2,6 százalékos lesz a gazdasági növekedés. Ez megfelel a Moody’s által a G20-csoportban 2019 egészére várt GDP-növekedésnek – írja az MTI.

Bezártak egy hazai gyárat a Huawei-szankciók miatt – kínai cég veszi át

A cég szerint a G20-térség együttes átlagos növekedése 2021-ben 2,8 százalékra gyorsul.

A csoportátlagon belül azonban a magasan fejlett ipari gazdaságok GDP-növekedése a Moody’s várakozása szerint az idén 1,6 százalékos lesz, 2020-ban 1,4 százalékra lassul, és 2021-ben is csak 1,6 százalékra gyorsul vissza.

A G20 feltörekvő gazdaságaiban a ház az idei évre 4,3 százalékos átlagos növekedést vár, hangsúlyozva, hogy ez lenne a 2009-es válságév óta e térség leggyengébb növekedési teljesítménye.

A feltörekvő G20-gazdaságok a Moody’s csütörtöki prognózisa szerint 2020-ban 4,6 százalékos, 2021-ben 4,8 százalékos növekedést érhetnek el.

A cég a világ két legnagyobb gazdaságában, Amerikában és Kínában folyamatosan lassuló növekedéssel számol. A prognózis szerint az amerikai hazai össztermék növekedési üteme a tavalyi 2,9 százalékról az idén 2,3 százalékra, 2020-ban 1,7 százalékra lassul, és 2021-ben is csak 1,9 százalék lesz.

Kínában a Moody’s a tavaly mért 6,6 százalék után az idén 6,2 százalékos, jövőre 5,8, 2021-ben 5,7 százalékos GDP-növekedést valószínűsít – írja az MTI.

A cég közölte, hogy sem 2020-ban, sem 2021-ben nem számít világgazdasági recesszióra, de a folyamatosan gyenge adatsorok öngerjesztő módon ronthatják az üzleti hangulatot és ezzel a növekedési kilátásokat is.

Szabadpiac helyett bezárkózás, rivalizálás – a fő kockázatok

A Moody’s szerint a meglehetősen lanyha globális növekedési összkép oka az erősödő protekcionizmus és az ezzel járó gazdaságpolitikai bizonytalanság. A hitelminősítő szerint a már meglévő kereskedelmi konfliktusok esetleges gyors eszkalálódása a növekedés globális visszaesését okozhatja, ezért a cég ezt tartja a világgazdasági előrejelzését terhelő első számú kockázati tényezőnek.

A Moody’s tanulmánya azt valószínűsíti, hogy a kereskedelem-politikai bizonytalanság akkor is erős marad, ha az amerikai és a kínai kormány megállapodásra jut a kétoldalú kereskedelemben kivetett vámokról.

Egyrészt ugyanis az eddigi nyilatkozatok alapján nem egyértelmű, hogy a két ország elégséges mértékben képes lesz-e áthidalni az alapvető nézetkülönbségeket ahhoz, hogy a már kivetett importvámokat visszavonja.

Mindemellett az amerikai-kínai kereskedelmi konfliktus nemcsak a kétoldalú árforgalomról szól, hanem annak a versengésnek is a megnyilvánulása, amelynek tétje az, hogy melyikük tesz szert előnyre a másikhoz képest jövőbeni technológiák piacán – áll a Moody’s csütörtöki tanulmányában.

A Moody’s szerint mindezek alapján az Egyesült Államok valószínűleg érvényben tartja azokat az intézkedéseket, amelyek korlátozzák az amerikai vállalatok üzleti kapcsolatait a kínai technológiai cégekkel, és ez állandósuló súrlódási forrássá válhat.

Egy másik nagy londoni elemzőház, az Oxford Economics a minap összeállított egy stresszhelyzeti szimulációs forgatókönyvet, amely az amerikai-kínai kereskedelmi háború esetleges szélsőséges mértékű eszkalációjának hatásait modellezi.

A ház számításai szerint a kétoldalú amerikai-kínai kereskedelem értéke az eddigi vámintézkedések miatt máris 20 százalékkal zuhant, és további eszkaláció esetén a visszaesés mértéke elérheti az 50 százalékot.

Az Oxford Economics londoni elemzőinek számítási modellje szerint ha az amerikai-kínai kereskedelmi konfliktus földrajzilag is kiszélesedik és globálissá válik, az ezermilliárd dollárral – a globális kereskedelem éves értékének 5 százalékával – vetheti vissza a Kínával, az Európai Unióval és Mexikóval folytatott kétoldalú amerikai kereskedelmi forgalom éves értékét.

fecsego.eu/napi gazdaság.hu

Místo globální krize se Moodyho obává globální politiky

  1. listopadu 2019 | Příspěvky | Tiskové středisko EU, europarl.europa.eu/news/en, europarl.hu, zprávy z chatteru

Očekává se, že v příštích dvou letech se globální ekonomika nezmění v období recese, největším rizikem globálního růstu však zůstává eskalace obchodních sporů.

K. Kiss Gergely, Foto Shutterstock

30-stranová prognóza mezinárodního úvěrového ratingu předpovídá hospodářský růst v průměru ve výši 2,6 procenta ve dvaceti největších rozvinutých a rozvíjejících se ekonomikách (G20s), jichž je Evropská unie členem, a vytváří 80 procent celosvětového hrubého domácího produktu (HDP). To je v souladu s očekávaným růstem HDP Moody v G20 za rok 2019 jako celek – píše MTI.
Domácí továrna byla uzavřena kvůli sankcím Huawei – čínská společnost přebírá

Podle společnosti se kombinovaný průměrný růst G20 v roce 2021 zrychlí na 2,8 procenta.

V průměru skupiny se však v letošním roce očekává růst HDP ve vyspělých průmyslových ekonomikách 1,6 procenta, v roce 2020 zpomalí na 1,4 procenta a v roce 2021 na pouhých 1,6 procenta.

V rozvíjejících se ekonomikách G20 očekává tento rok průměrný růst 4,3 procenta, přičemž zdůrazňuje, že by to byl nejslabší růst v regionu od krize v roce 2009.

Očekává se, že rozvíjející se ekonomiky G20 porostou v roce 2020 o 4,6 procenta a v roce 2021 o 4,8 procenta.

Společnost očekává stabilní růst ve dvou největších ekonomikách světa, v Americe a Číně. Předpokládá se, že růst amerického HDP zpomalí z loňského 2,9 procenta na 2,3 procenta v roce 2020 na 1,7 procenta v roce 2020 a na pouhých 1,9 procenta v roce 2021.

V Číně Moody’s předpovídá růst HDP v letošním roce o 6,2 procenta, po loňských 6,6 procenta, příští rok 5,8 procenta a příští rok 5,7 procenta, podle MTI.

Společnost uvedla, že v roce 2020 nebo 2021 neočekává globální hospodářskou recesi, ale že trvale slabé soubory údajů mohou narušit obchodní klima a tím i jeho vyhlídky na růst.

Zamykání namísto volného trhu, rivalita – hlavní rizika

Podle Moodyho je důvodem poněkud pomalého celkového obrazu globálního růstu rostoucí protekcionismus a doprovázená nejistota hospodářské politiky. Podle ratingové agentury by možná rychlá eskalace dříve existujících obchodních konfliktů mohla vést k celosvětovému poklesu růstu, a proto společnost považuje toto za riziko číslo jedna na svém globálním ekonomickém výhledu.

Studie Moody’s naznačuje, že nejistota obchodní politiky zůstane silná, i když se vláda USA a Číny dohodnou na dvoustranných obchodních sazbách.

Na jedné straně z prohlášení zatím nebylo jasné, zda budou obě země schopny dostatečně překlenout základní rozdíly, aby zrušily již uložená dovozní cla.

Kromě toho, obchodní konflikt mezi USA a Čínou není jen o bilaterálních cenových výkyvech, ale také projevem konkurence, pro kterou jeden získá výhodu oproti druhému na trhu pro budoucí technologie, podle Moodyho čtvrteční studie.

Podle Moody’s, na základě toho všeho, Spojené státy pravděpodobně udržují opatření, která omezují obchodní vztahy amerických společností s čínskými technologickými společnostmi, které by se mohly stát trvalým zdrojem tření.

Jiný hlavní londýnský analytický dům, Oxford Economics, sestavil druhý den scénář simulace stresu a modeloval účinky možné eskalace americké války mezi USA a Čínou.

Sněmovna odhaduje, že dvoustranný obchod mezi USA a Čínou již kvůli celním opatřením klesl o 20 procent a další eskalace by mohla vést k 50% poklesu.

Analytici Oxford Economics London vypočítají, že pokud bude obchodní konflikt USA-Čína geograficky rozšířený a globalizovaný, mohla by 1 miliarda dolarů – 5 procent z roční hodnoty globálního obchodu – vrátit roční bilaterální obchod USA s Čínou, Evropskou unií a Mexikem hodnota.

fecsego.eu/daily farm.hu

Leave a Reply 50 megnézve, 1 alkalommal mai nap |