< Böngészés > Főoldal / Alkotmánybíróság, Aktuális hírek, események, Bíróság/Ügyészség/Szegedi Ítélőtábla, EE Minisztériuma, Életképek/bulvár, EU Sajtószoba, europarl.europa.eu/news/en, europarl.hu, Fecsegő hírek, főszerkesztő blogja, Közélet, Kultúra, Magyar Helsinki Bizottság, Szegedi Törvényszék / Blog article: Az ellenzék nyert a csehországi részleges szenátusi választáson///Částečné volby do Senátu v České republice zvítězila opozice

| Mobile | RSS

Az ellenzék nyert a csehországi részleges szenátusi választáson///Částečné volby do Senátu v České republice zvítězila opozice

– SZERZŐ: 168 ÓRA/MTI

A két kormánykoalíciós párt és az őket támogató kommunisták megbuktak.

A részleges szenátusi választásokat a Polgármesterek és Függetlenek (STAN) ellenzéki párt nyerte. A voksolás szombaton délután zárult második fordulójának eredménye alapján a STAN most 11 szenátori mandátumot szerzett a 81 tagú felsőházban. 

A szintén ellenzéki Polgári Demokratikus Párt (ODS), amely két mandátumot védett a mostani voksoláson, végül is öt szenátori széket szerzett és további három helyen a párt által támogatott közös jelölt lett a befutó. 

A voksolás eredménye alapján a legnagyobb szenátori frakciója a STAN-nak és az ODS-nek lesz. A csoportok tagságának végső száma attól függ, kihez csatlakoznak azok, akiknek nincsen saját frakciójuk. A hagyomány szerint a legnagyobb frakció adja majd a szenátus elnökét. 

A harmadik legsikeresebb párt az ellenzéki kereszténydemokrata KDU-CSL lett három szenátori mandátummal. 

A kormányzó ANO mozgalomnak két körzetben kellett volna megvédenie szenátori mandátumát, de ez csak egyben sikerült.

A voksolás legnagyobb vesztese a kormánykoalíciós Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD), amelynek a tíz szenátori mandátumból egyet sem sikerült megvédenie. A szociáldemokratáknak így már csak három szenátoruk maradt a felsőházban, ami az önálló szenátori klub létrehozásához nem elegendő. Nem sikerült megvédenie székét Milan Stechnek, a felsőház szociáldemokrata alelnökének, korábbi elnökének sem.

A parlamenti pártok közül a két-két mandátumot szerzett még a TOP 09 és a Kalózpárt, a TOP 09-nek ezentúl négy szenátora lesz. A kalózok korábban nem voltak jelen a felsőházban.

A kormányt támogató kommunisták (KSCM) megbuktak, és egyetlen körzetben sem nyertek. A pártnak már nincs képviselője a felsőházban. A sikertelen regionális önkormányzati és részleges szenátusi választás után a párt vezetése bejelentette, hogy a novemberi kongresszuson benyújtja lemondását.

“A részleges választások eredménye nagyon megerősítette az ellenzék pozícióit a szenátusban” – jelentette ki Petr Fiala, az ODS elnöke sajtótájékoztatón.

Míg a múlt heti első fordulóban a választási részvétel 37 százalékos volt, a második fordulóban csak a jogosultak 17 százaléka járult az urnákhoz. 

A részleges szenátusi választásokon a 81 tagú felsőház 27 tagjáról döntöttek a választók. A hatályos szabályok szerint ugyanis kétévenként megújul a testület egyharmada. A szenátori mandátum hat évre szól. 

(MTI)

fecsego.eu/168óra


Částečné volby do Senátu v České republice zvítězila opozice

  1. října 2020 | pošta Ústavní soud, Aktuální zprávy, Události, Soud / Státní zastupitelství / Soudní rada v Szegedu, Ministerstvo EE, Obrázky života / bulvár, Tiskové středisko EU, europarl.europa.eu/news/cs, europarl.hu, Chattering News, Blog šéfredaktora, Veřejný život, Kultura, Maďarské Helsinky Komise, segedínský Tribunál
  • AUTOR: 168 HODIN / MTI

Dvě vládnoucí koaliční strany a komunisté, kteří je podporovali, selhali.

Částečné volby do Senátu vyhrála opoziční strana Starostové a nezávislí (STAN). Na základě výsledků druhého kola hlasování, které skončilo v sobotu odpoledne, získal STAN nyní 11 senátorských křesel v 81členné horní komoře.

Také opoziční Občanská demokratická strana (ODS), která v současném hlasování obhájila dvě křesla, nakonec získala pět senátorských křesel a stala se společným kandidátem podporovaným stranou na dalších třech křeslech.

Na základě výsledků hlasování budou mít STAN a ODS největší frakci senátorů. Konečný počet členství ve skupině závisí na tom, kdo se přidá k těm, kteří nemají vlastní frakci. Tradičně největší frakce dá předseda senátu.

Třetí nejúspěšnější stranou byla opoziční křesťanská demokratka KDU-CSL se třemi senátorskými křesly.

Vládnoucí hnutí OSN mělo obhájit svůj senátorský mandát ve dvou okresech, ale uspělo pouze v jednom.

Největší ztrátou v vyhýbání se je Česká sociálně demokratická strana (ČSSD) ve vládní koalici, která neobhájila ani jedno z deseti senátorských křesel. Sociálním demokratům tak v horní komoře zbývali pouze tři senátoři, což nestačí k vytvoření nezávislého klubu senátorů. Rovněž se mu nepodařilo obhájit svou židli pro sociálně demokratického viceprezidenta a bývalého prezidenta horní komory Milana Stechnka.

Z parlamentních stran TOP 09 a Pirátská strana získaly po dvou křeslech a TOP 09 bude mít nyní čtyři senátory. Piráti v horní komoře dříve nebyli.

Provládní komunisté (KSCM) selhali a nevyhráli v žádném okrese. Večírek již nemá zástupce v horní komoře. Po neúspěšných regionálních a částečných volbách do senátu vedení strany oznámilo, že na listopadovém kongresu podá demisi.

“Výsledek částečných voleb výrazně posílil pozice opozice v Senátu,” uvedl na tiskové konferenci předseda ODS Petr Fiala.

Zatímco minulý týden byla volební účast v prvním kole 37 procent, ve druhém kole k urnám přišlo pouze 17 procent oprávněných voličů.

V dílčích volbách do Senátu voliči rozhodli o 27 členech 81členné horní komory. Podle současných pravidel je jedna třetina představenstva obnovována každé dva roky. Funkční období senátora je šest let.

(MTI)

fecsego.eu/168hod

Leave a Reply 75 megnézve, 1 alkalommal mai nap |