Amerikai aggodalmak az “egypártiság” miatt
Újabb bírálatot kapott Washingtonból a magyar kormány. Thomas Melia amerikai helyettes külügyi államtitkár az alkotmányozással, a média helyzetével és az egyházügyi törvénnyel kapcsolatban fejezte ki aggodalmát.
Az amerikai képviselőház külügyi bizottságának meghallgatásán Melia arról beszélt: az Orbán Viktor vezette, jelenlegi “egypárti” kabinet arra használja fel példátlan kétharmados többségét, hogy olyan változtatásokat foglaljon bele az alkotmányba, amelyek megszilárdíthatják hatalmát, korlátozzák a fékeket és ellensúlyokat, és megbénítják a jövő demokratikus kormányait az új politikai, gazdasági és társadalmi kihívások hatékony kezelésében.
Beszámolt a többi között arról, hogy a kormány hozzá igazodó tagokra cserélte le a médiatestület tagjait, a felügyeletet, illetve annak elnökét pedig felruházta a rendeletalkotás és a súlyos bírságok kiszabásának jogával az általa “kiegyensúlyozatlannak” és “az emberi méltóságot sértőnek” minősített híradásokkal kapcsolatban. Idézte Hillary Clinton külügyminisztert, aki június végi budapesti látogatásán azt mondta: “Magyarország barátaiként a bíróságok függetlenségére, a sajtószabadságra és a kormány átláthatósága melletti elkötelezettségre hívunk fel”. A helyettes államtitkár szorgalmazta, hogy Orbánék legyenek befogadóbbak. Külön kérte, hogy gondolják át az új egyházügyi törvényt, amely 14 egyház kivételével előírja a vallási csoportok újbóli bejegyeztetését. Melia hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok a következő hónapokban folytatni fogja a párbeszédet Magyarországgal, miközben a kormány az új alkotmányhoz kapcsolódó törvények megvalósításán dolgozik.
Ez elég pontos és az eddigi látleletekkel azonos meghatározása a magyar demokrácia jelenlegi állapotának – közölte tegnap a szocialista Nyakó István. A politikus szerint a a Fidesz most is megengedheti magának azt a “blődséget, amely úgy szól”, hogy a külföldi aggodalmak az MSZP kérésére megfogalmazott hiteltelen kritikák. Hozzátette: nem a tükör a hibás, ha a valóságot mutatja. Nyakó arra szólította fel a kormányt, fogadják meg Melia kérését, és vizsgálják felül az egyházügyi törvényt. Emellett arra figyelmeztette a kormányt, hogy a “hatalomban való tobzódáson túl” dolgozzon végre a demokratikus köztársaság visszaállításán.
Benjamin Cardin demokrata képviselő, az amerikai Helsinki Bizottság elnöke július elején tett kongresszusi nyilatkozatában bírálata élesen a magyar politikai állapotokat. A politikus úgy vélte, a kétharmad önmagában még nem rossz, az USA és Magyarország kapcsolata jó, ám minderre árnyékot vet az alkotmány és a médiatörvény körüli vita. Cardin hosszan sorolta az Orbán-kormány mások által is kritizált hatalomkoncentráló lépéseit, és arra a következtetésre jutott, mint az új alkotmányt bíráló Velencei Bizottság: a demokrácia lényege került veszélybe Magyarországon.
A magyar médiatörvényt illetve az új alaptörvényt keményen bírálta már az ENSZ, az EBESZ, illetve Európai Parlament (EP) is. Magyarország soros uniós elnökségének kezdetén Strasbourgban kiderült, hogy még az Európai Néppárt (ennek tagja a Fidesz) képviselői sem álltak ki egységesen a médiatörvény mellett. Joseph Daul frakcióvezető például azt mondta, bízik abban, hogy Magyarország tiszteletben tartja az európai értékrendet, ha a médiatörvény esetleg problémás is, akkor azt kijavítják. A soros elnökség zárásakor az EP elfogadta azt az állásfoglalást, amelyben – nagyrészt a Velencei Bizottság véleményére alapozva – bírálták az új magyar alkotmány elfogadásának módját és annak több tartalmi elemét is. Az Európa Tanács parlamenti közgyűlése pedig jelentéstevőket küldött Budapestre, hogy véleményezzék: a sajtószabadság érvényesülésével, a politikai elbocsátásokkal, az alkotmányozás folyamatával, és az Alkotmánybíróság függetlenségének korlátozásával kapcsolatban indítsanak-e monitoring eljárást az országgal szemben.
Torzítást emleget a kormány
A kormány nem ért egyet Thomas Melia amerikai helyettes külügyi államtitkár következtetéseivel, amelyek a kabinet szerint felületes információk és rosszindulatú torzítások eredményeként születtek – közölte Kovács Zoltán kommunikációs államtitkár. Reagált a kijelentésekre Szijjártó Péter is, a miniszterelnök szóvivője azt mondta: senki nincs abban a helyzetben, hogy megkérdőjelezze a magyar emberek akaratát, márpedig “a magyar emberek világosan és egyértelműen kifejezték az akaratukat tavaly tavasszal, amikor az ország megújítására és átszervezésére adtak világos felhatalmazást a kormánynak”.
forrás:népszavonline/F.Á. / Népszava