< Böngészés > Főoldal / Közélet / Blog article: SZENT ISTVÁN NAPI ÁLLAMI KITÜNTETÉSEK

| Mobile | RSS

SZENT ISTVÁN NAPI ÁLLAMI KITÜNTETÉSEK

2012. augusztus 19. | hozzászólás | Közélet

Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere Magyarország köztársasági elnöke megbízásából 2012. augusztus 20-a alkalmából csütörtökön kitüntetéseket adott át.

Magyar Érdemrend tisztikeresztje kitüntetést adott át többek között dr. Fodor Antal koreográfusnak, rendezőnek, kiváló művésznek, a Magyar Táncművészeti Főiskola egyetemi tanárának és Failoni Donatella zongoraművésznek, a Magyar Állami Operaház volt művészeti főtitkárának.

Magyar Érdemrend lovagkeresztje kitüntetést adtak át többek között Bálint Márta színművésznek, Elek Dórának, a Baltazár Színház rendezőjének, művészeti vezetőnek, Gergely László rendezőnek, a szarvasi Cervinus Teátrum Regionális Színház művészeti igazgatójának, a Nemzetiségi Színház Szövetség elnökének, Simonné dr. Pallós Piroskának, a Kaposvári Egyetem Művészeti Kar tudományos művészeti dékán-helyettesének, egyetemi docensnek, Szigethy Gábor irodalom- és színháztörténésznek, rendezőnek, írónak és Török Jolánnak, a Nemzeti Táncszínház ügyvezető igazgatójának.

Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést adtak át többek között Balogh Erika Jászai Mari-díjas színművésznek, az Aranytíz Kultúrház ügyvezetőjének, ifj. Palcsó Sándornak, a Magyar Állami Operaház játékmesterének és Richter Flóriánnak, a Magyar Nemzeti Cirkusz Hortobágyi Károly-díjas artistaművészének.

Magyar Ezüst Érdemkereszt kitüntetést adtak át többek között Fülöp Ildikónak, a Miskolci Nemzeti Színház művészeti főtitkárának, Oza Calin koreográfusnak, rendezőnek, Rémi Tünde táncos-szólistának, a Honvéd Együttes művészeti asszisztensének és Soós Sándornak, a Honvéd Együttes alapító tagjának, karnagyának.

A teljes listát az MTI alapján közzétette az Index, itt található.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának tájékoztatása szerint jelentős hagyományátörökítő és értékmentő tevékenységéért a Népművészet Mestere Díjban részesült:

Debreczeni János szövő, népi iparművész;
Dugár János fazekasmester;
Géczi Hegedűs Sándor népi mesemondó;
Gönczi Antalné hímző, népi iparművész;
Halmos Béla népzenész, előadóművész;
Lőrincz Istvánné hímző, népi iparművész;
Nyulasi József fafaragó népművész;
Tankó Jánosné népdalénekes;
Vaszil Imre néptáncos.

Életfa díjat kapott a népművészet megőrzése és átörökítése érdekében végzett munkájáért:

Élő Lajosné hímző népi iparművész;
Galánfiné Schmidt Teréz népművész;
Lőrincz Etel textiltervező iparművész.

Kiemelkedő egyéni teljesítménye elismeréseként a Népművészet Ifjú Mestere Díjat vehette át:

Kubinyi Júlia énekes;
Mahovics Tamás néptáncos szólista;
a Tallabille zenekar;
Hortobágyi Ivett néptáncos szólista;
Nyitrai Tamás hegedűs;
Velner Klára néptáncos szólista;
Bumberák Mária mesemondó;
Fazekas Gergely kemencekészítő;
Hafner Miklós busómaszk-készítő;
Dezső János kopjafafaragó;
Nyíri Dánielné népi ékszerkészítő;
Szatmári Ferenc vesszőfonó;
Pozvai Andrea játékkészítő;
Jaskó Dorottya nemezkészítő;
Kovács Emese nemezkészítő.

Bessenyei György-díjat adományoztak a következő, kiemelkedő közművelődési tevékenységet folytató népművelőknek:

Angyal László népművelő, Méliusz Juhász Péter Megyei Könyvtár és Művelődési Központ, Debrecen;
Bereczkiné Szendrey Éva intézményvezető, Reichel József Művelődési Ház és Könyvtár, Pilisborosjenő;
Csengei Ágota igazgató, Goldmark Károly Művelődési Központ, Keszthely;
Gál Sándor nyugdíjas, megyei közművelődési szaktanácsadó, non-profit tanácsadó, Heves Megyei Pedagógiai és Közművelődési Intézet;
Hambuch Gerda ügyvezető igazgató, MOM Kulturális Központ Nonprofit Kft., Budapest;
Veszpréminé Turtsányi Valéria közművelődési szakértő, nyugalmazott igazgató, Jókai Mór Művelődési és Szabadidő Központ, Pápa.

A korszerű művelődést és a művészi ízlés fejlesztését szolgáló szakemberek közül Wlassits Gyula-díjban részesült:

Aknay Jánosné közművelődési szakember, Szentendrei Kulturális Központ Nonprofit Kft.;
Csikvár Gábor hivatásos előadóművész, Együd Árpád Kulturális Központ, Kaposvár;
Fábián Zsolt általános igazgatóhelyettes, népművelő, Orlai Petrics Soma Kulturális Központ, Mezőberény;
Gelencsér Ildikó népművelő, Jurisics-vár Művelődési Központ és Várszínház, Kőszeg;
Kovács Lászlóné nyugdíjas gazdasági szakember, korábban a Trafó Kht. és a Magyar Művelődési Intézet gazdasági vezetője;
Szabó Ferencné ügyvezető, Gyulai Kulturális és Rendezvényszervező Nonprofit Kft.;
Tóthné Kiss Szilvia óvodapedagógus, népművész, Lencsési Lakótelepi Óvoda, Békéscsaba;
Makó Mária népművelő, nyugalmazott igazgató, Tömörkény István Művelődési Ház, Szeged.

A Csángó Kultúráért Díjat a csángó magyarok érdekében tett erőfeszítéseiért Albert István, az Egyházaskozári Csángómagyar Hagyományőrző Együttes vezetője kapta.

Móra Ferenc-díjat vehetett át öt kiemelkedő teljesítményt nyújtó muzeológus:

H. Bagó Ilona muzeológus, irodalomtörténész, Petőfi Irodalmi Múzeum;
Dr. Farbaky Péter főigazgató-helyettes, Budapesti Történeti Múzeum;
Kücsán József néprajzos muzeológus, gyűjteményi osztályvezető, Soproni Múzeum;
Dr. Matskási István főigazgató, Magyar Természettudományi Múzeum;
Sárkány József művészettörténész-főmuzeológus, osztályvezető, Janus Pannonius Múzeum, Pécs.

Pauler Gyula-díjban részesültek a következő, jelentős szakmai munkát végző levéltárosok:

Lakatos Andor igazgató, Kalocsai Főegyházmegyei Levéltár;
Dr. Sipos András főlevéltáros, Budapest Főváros Levéltára;
Künstler Ferenc nyugalmazott vezető főtanácsos, közigazgatási főtanácsadó;
Bana József igazgató, Győr Megyei Jogú Város Levéltára.

Tudományos munkájuk elismerésére Széchényi Ferenc-díjjal tüntették ki a következő közgyűjteményi szakembereket:

Barátné dr. Hajdu Ágnes főiskolai tanár, Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar, Felnőttképzési Intézet Könyvtár- és múzeumpedagógiai szakcsoport;
Dr. Bene János megyei múzeumigazgató, Jósa András Múzeum, Nyíregyháza;
Dr. Hír János igazgató, Nógrád Megyei Múzeumi Szervezet – Pásztói Múzeum;
Dr. Kiss András nyugalmazott levéltáros, történész, Kolozsvár;
Dr. Radics Kálmán igazgató, Hajdú-Bihar Megyei Levéltár;
Dr. Skaliczki Judit nyugalmazott főosztályvezető-helyettes, Oktatási és Kulturális Minisztérium.

A könyvtárosi munka legmagasabb rangú elismerésében, Szinnyei József-díjban részesültek a következő szakemberek:

Balla Mária nyugdíjas főkönyvtáros, főiskolai adjunktus, Kaposvári Egyetem;
Biczák Péter nyugalmazott megyei könyvtárigazgató, Pest Megyei Könyvtár;
Erdeiné Törőcsik Katalin könyvtárvezető, Kenézy Kórház Debrecen, Orvosi Könyvtár;
Takács Anna tájékoztató könyvtáros, József Attila Megyei Könyvtár, Tatabánya;
Takáts Béla megbízott igazgató, Verseghy Ferenc Könyvtár és Művelődési Intézet, Szolnok;
Villám Judit gyűjteményvezető, Országgyűlési Könyvtár.
MHO/Stop.hu/Index
forrás:magyar hírlap.hu

Leave a Reply 323 megnézve, 1 alkalommal mai nap |
Tags: