< Böngészés > Főoldal / Fecsegő hírek / Blog article: Pungor András írása Ne legyünk provinciálisak!/// Write let’s not be parochial Andrew Pungor!

| Mobile | RSS

Pungor András írása Ne legyünk provinciálisak!/// Write let’s not be parochial Andrew Pungor!

2015. szeptember 4. | hozzászólás | Fecsegő hírek

Pungor András írása Ne legyünk provinciálisak!
Bombera Krisztina az amerikai szempontról

A magyar választási szabálytalanságokat feltáró EBESZ-jelentés, illetve Orbán illiberális demokráciáról szóló beszéde változtatta meg az amerikaiak patikamérlegen mért álláspontját Magyarországról – mondja az ATV műsorvezetője, aki egy év után nemrég tért haza az Egyesült Államokból. Ott azt tapasztalta, sokat számít, ha kevésbé vagyunk provinciálisak. Szabadságigényünknek, kritikus gondolkodásunknak jót tesz, ha látjuk, más országokban mi történik. Szerinte rosszabb lehet a két ország közötti viszony, ha a közelgő választáson a republikánusok győznek.

– Férje amerikai kutatói ösztöndíjat kapott, követte őt az egész család. Kint sem maradt tétlen, egy évig tudósította az ATV-t az Egyesült Államokból. A legtöbb anyaga Magyarországgal foglalkozott.

– Gyakran járok így. Sajátos helyzetben voltam: magyar újságíróként haza dolgoztam. De érdekes volt azt is megfigyelni, hogy az amerikai médiumokban mi jelenik meg Magyarországról. 2014 előtt úgy tálaltak minden rólunk szóló hírt, hogy egyfelől ezt mondja a kormány, másfelől amazt állítják a kritikusai. Patikamérlegen mérték az újságírók az objektív kiegyensúlyozottságot, amikor a magyar közjogi és egyéb változásokról tájékoztattak. Úgy gondolták: bár nem tudni, hogy a bonyolult magyar átalakítással minden rendben van-e, a magyarok végül is demokratikusan választottak maguknak kormányt. A 2014-es választásról szóló EBESZ-jelentés azonban megváltoztatott mindent, a dokumentum szerint súlyos gondok voltak a választási törvénnyel, a kampányfelületekhez való hozzáféréssel. A másik vízválasztó az amerikai médiában a magyar miniszterelnök tavalyi tusványosi beszéde volt. Akkor nem a kormány kritikusai mondták azt, hogy illiberális állam épül, hanem maga a miniszterelnök dicsérte ezt az államformát. Az amerikai újságok tehát ezek után elkezdtek a magyar helyzetről jóval kritikusabban írni, kevesebb teret adva a magyar kormány magyarázatainak. Az amerikai külügy pedig mindeközben – az orosz–amerikai viszony változása miatt – arra fókuszált, hogy Ukrajnával kapcsolatban megbízhatnak-e bennünk, illetve hogy az unióban Putyin trójai falova-e Magyarország, vagy sem.

Amerikából nézve „egzotikus ország” vagyunk, amely a demokráciát illetően inkább visszafelé tart az időben.

– Azért érdeklődik fokozottabban az amerikai média Magyarország iránt, mert az Egyesült Államok számára geopolitikai jelentősége van, hogy mit tesz a szövetségese Európa közepén? Vagy csak kell nekik egy kis bulvárhír egy számukra „egzotikus országról”, ahol problémák adódtak a demokráciával?

– A magyar közjog változásai Európát, a német sajtót jobban foglalkoztatták, hiszen azok az unió számára nagyobb kockázatot rejtettek. Amerikából nézve valóban „egzotikus ország” vagyunk, amely a demokráciát illetően inkább visszafelé tart az időben. Friss cikkek már arról is érvelnek az USA-ban, hogy nem a szélsőjobboldali Jobbik a fő veszély Magyarországon, hanem a Fidesz, amely nem riad vissza a szélsőjobboldali retorikától és politikától. A legfontosabb az amerikaiak számára azonban mégiscsak az, hogy milyen viszonyt alakítunk ki Putyinnal. Ugyanakkor néhány amerikai újságíró meglepő részletességgel foglalkozott bizonyos magyar ügyekkel, például a közmunkások helyzetével.

– Érdekli az átlag amerikai olvasót a magyar közmunkások helyzete?

– Attól tartok, hogy az amerikai olvasók nyitottabbak a világra, mint mi vagyunk. Abban nem vagyok biztos, hogy tájékozottabbak is, de érdeklődőbbek a legtöbb magyar olvasónál. Őket sokkal jobban foglalkoztatja, hogy mi történik ma délután mondjuk Latin-Amerikában, vagy holnap Pakisztánban milyen döntéseket hoznak. Tudják, hogy bármely távolinak tűnő hír akár a tőzsdét, akár az amerikai belpolitikát is érzékenyen befolyásolja.

– Jan-Werner Müller, a Princeton Egyetem politológiaprofesszora arról beszélt önnek, mennyire más a megítélése Orbán kormányzásának az unióban. De mintha Amerikában sem egységesen gondolkodnának a magyar miniszterelnökről. McCain újfasiszta diktátornak nevezte Orbánt…

– …azért a mai napig nem tudjuk, hogy igazából Putyinra gondolt-e, vagy Orbánra.

– A volt amerikai nagykövet, Kounalakis Clintonnak azt mondta, ő nem őrültnek tartja Orbánt, hanem nagyon ügyes, racionális embernek, aki nem ugyanazt érti demokrácián, mint az amerikaiak.

– Kounalakis nagykövet ezt még a nagyon komoly magyar közjogi változtatások előtt mondta. Érkezésekor ugyanis fontos célja volt, hogy közvetlen, bizalommal teli, jó viszonyt alakítson ki a magyar kormánnyal. Sokan kritizálták azért, hogy túl sokáig hitt abban, ez lehetséges. Könyvében leírja, milyen sokra tartotta Navracsics Tibort és Martonyi Jánost, a beléjük vetett bizalma valószínűleg nagyban hozzájárult ahhoz, hogy sokáig bízott a kormány szándékaiban. A két miniszter megfontolt politikusként és szakemberként mindig érthetően, racionálisan megmagyarázta neki, mit miért lép a magyar kormány. Vannak, akik szerint valóban Navracsics és Martonyi volt a két legtiszteletreméltóbb tagja az előző kormánynak, mások szerint azonban épp ők követték el a legnagyobb bűnöket a magyar demokrácia ellen azzal, hogy hathatósan asszisztáltak az illiberalizmust építő folyamatokhoz. A magyar–amerikai viszonyban később, kintlétem idején aztán érdekes fordulatok történtek, a vízumügytől az idén tavasszal tartott kongresszusi meghallgatásig, amely valóban sikeres fordulat volt a magyar kormány számára: a kritikusait ott több bírálat érte az amerikaiaktól, mint a magyar vezetést! Csakhogy tudni kell, hogy olyan republikánus képviselők vitték a prímet, akiknek a saját kormányuk „ütése” volt a fontosabb. A magyar kabinet számukra ugyan valóban bátor konzervatív csillag a plurális, liberális Európa egén, de a fő erénye az, hogy rosszban van az Obama-kormánnyal – legalábbis ezek a képviselők így látják. A lényeg azonban mégiscsak az amerikai kormány álláspontja, amely továbbra is kritikus több törvényünk és a korrupció miatt.
Fotók: Kovalovszky Dániel

– Az amerikaiak mintha csendben akartak volna sakkozni a kitiltottak listájával, de váratlanul érte őket, hogy az ügyet megszellőztette egy kormányközeli lap.

– Ez így volt. Thomas Melia helyettes külügyi államtitkár azt mondta, mindennapos gyakorlat a kitiltás, csak nem szokott napvilágra jutni. Meglepődtek, hogy éppen az ügy nyilvánosságra kerülése hozta meg nekik azt a sikert – a korrupcióra irányuló figyelmet –, amit ők a színfalak mögött akartak elérni.

– Mi volt ebben siker? Végül nem bukott meg senki. Vida Ildikó is csak most, az Orbán–Simicska-harc miatt távozik a NAV éléről.

– De a korrupció idehaza napi téma lett, legalábbis amíg a migránsok ügye át nem vette a vezető téma szerepét. De fontos tudni azt is, hogy az amerikai külügyben kétféle álláspont él. A héják azt mondják, Amerika dolga globálisan őrködni a demokráciák és a szabadság állapota, minősége fölött. Mások azonban azt vallják, hogy szuverén országokban, ahol más ugyan a demokráciáról alkotott elképzelés, mint Amerikában, de mégiscsak működnek a választási szabadság elvárható intézményei, Amerikának tilos a belpolitikába való beavatkozás.

– Ha a közelgő választásokon a republikánusok nyernek, változhat Magyarország megítélése?

– Igen, sokkal rosszabb lehet a viszony. Ők az igazi héják, akik még szigorúbban várják el szövetségeseiktől az Oroszországtól való távolságtartást. Kisebbségben vannak azok a republikánusok, akik a legutóbbi kongresszusi meghallgatáson pozitívan ítélték meg a magyar kormányt.

– Már Cameron is arról beszél, hogy meg kell állítani az Angliába betörni akaró menekülteket, kerítést építenek a Csalagútnál. Mintha Orbán politikája nem is lenne annyira unortodox.

– Valóban, sokan gondolkodnak róla most úgy, hogy Európa fenegyereke, aki kimondja mások helyett azt, amit ők nem mernek. Míg a magyar közjogi átalakítás egyedi volt az unión belül, és a legtöbben kockázatnak látták Európa szemszögéből, a migráció mindenkit érint, és nincs konszenzus arról, hogy mi a megoldás. A spanyoloknál például már régóta áll kerítés.

– Amerika viszont passzív az ügyben.

– Így van, míg a terrorizmus állandó téma, az Európába áramló migráció kevésbé az. Peter Bergen, a CNN külpolitikai elemzője mondta nekem nagy hévvel egy interjúban, hogy Amerikának önkritikát kellene gyakorolnia. Az Egyesült Államok elenyésző számban fogadott be szír menekülteket vagy akár olyan afgánokat, akik segítettek az ázsiai ország nyitásában. Az amerikai bevándorláspolitika náluk is óriási vitákat kavar. Donald Trump, a republikánusok jelenleg legnépszerűbb jelöltje szidja leghangosabban a migrációt.

– Most, hogy hazaköltözött Amerikából, mihez kezd?

– Az ATV-ben a Világhíradót vezetem majd, a műsort megerősítjük, hosszabb lesz, sokrétűbb. Azt tapasztaltam Amerikában, hogy nagyon sokat számít, ha kevésbé vagyunk provinciálisak: a külvilág eseményei nem távoli dolgok, épp ellenkezőleg, nagyon is hazai tanulságokat vonhatunk le belőlük! Szabadságigényünknek, kritikus gondolkodásunknak jót tesz, ha látjuk, hogy más országokban mi történik. Így kevésbé hathat ránk a demagógia vagy a hazugság.

forrás:168óra.hu

Write let’s not be parochial Andrew Pungor!
Krisztina Bombera the American point of view

The Hungarian speech on election irregularities OSCE investigative reports and Urban illiberal democracy changed the position of the Americans patikamérlegen measured Hungary – says the ATV presenter, who recently returned from the US after a year. There, he found matters a lot when we are less parochial. Leave of us, good for our thinking is critical when we see what is happening in other countries. According to him, it could be worse relations between the two countries if the Republicans win the upcoming election.

– Her husband received a scholarship to American researchers, followed him for the whole family. Outside it is left idle, reporting on the ATV in the United States for a year. Most of the material dealt with Hungary.

– I often go that way. I was in a unique situation: Hungarian journalist worked as a home. But it was interesting to observe that the American media, what appears from Hungary. Before 2014, they found all the news about us, on the one hand, the government says, and him the other hand, the critics argue. Patikamérlegen degree of objective journalists poise when he informed the Hungarian public and other changes. I thought, though not know all the intricacies Hungarian transformation is in order, the Hungarians, after all, democratically elected government for themselves. However, the OSCE report on the 2014 elections changed everything, the document says there were serious problems with the electoral law, access to campaign surfaces. The other was a watershed in American media, the Hungarian Prime Minister’s speech last tusványosi. You can not the government’s critics said that illiberal state is built on, but the prime minister himself praised this form of government. The American newspapers Thus began after the Hungarian situation is much more critical letter, giving less room for the Hungarian government’s explanations. Meanwhile, the US Secretary of the – because of a change in Russian-American relations – were focused they can rely on us in relation to Ukraine and the EU that Putin Trojan horse to Hungary or not.

America for “exotic countries” we are a democracy with regard to prefer to hold back time.

– We are interested in the American media increased towards Hungary, because the United States has geopolitical significance of what makes an ally of the center of Europe? Or you just need a little bulvárhír them an “exotic country” where problems have occurred with democracy?

– Changes in Hungarian public law of Europe, the German press was more preoccupied as they hid greater risks for the Union. America for truly “exotic countries” we are a democracy with regard to prefer to hold back time. Recent articles has also argued in the US that the far-right Jobbik party is not the main threat in Hungary, Fidesz, but that does not shrink from the extreme right-wing rhetoric and politics. However, most Americans after all is what kind of relationship is formed with Putin. However, some American journalists surprising level of detail dealt with some Hungarian affairs, such as the status of public workers.

– Are you interested in the average American reader of the Hungarian public workers’ situation?

– I’m afraid that American readers are more open to the world than we are. I’m not sure that is better informed, but the most inquisitive Hungarian reader. They are much more concerned about what is happening in Latin America say this afternoon or tomorrow in Pakistan take a decision. They know that any news seems far away either the stock market or the US domestic politics is appreciably affected.

– Jan-Werner Müller, of Princeton University politológiaprofesszora you talked about how different the perception Urban governance in the EU. But as if America did not uniformly gondolkodnának the Hungarian Prime Minister. McCain called neo-fascist dictator Orbán …

– … We still do not know whether Putin really thought about whether or Orban.

– A former US Ambassador Kounalakis Clinton has said she is not crazy keeps Orban, but also very clever, rational people who understand democracy is not the same as the Americans.

– Ambassador Kounalakis said that even before the Hungarian legal changes very serious. Upon arrival because it was important purpose is to direct, full of confidence, develop good relations with the Hungarian government. Many criticized for being too long believed it is possible. Her book describes how much was Tibor Navracsics and János Martonyi, the trust placed in them probably contributed to the government’s intentions for a long time trusted. The two ministers approached as a politician and as a professional is always clear and rationally explained to him what why force the Hungarian government. Some say Navracsics and Martonyi was indeed the two most revered member of the previous government, but others say they just committed the biggest crimes against Hungarian democracy that effectively asszisztáltak the illiberalizmust building processes. The Hungarian-American relationship later turns out interesting then happened during my existence, the vízumügytől this spring held congressional hearings, which were really successful turnaround of the Hungarian government: there many critics criticized the Americans as the Hungarian leadership! But you should know that a Republican representatives took their primes, whose own government “blow” was the most important. The Hungarian cabinet them as truly courageous conservative star in the plural, liberal skies of Europe, but the main virtue is that’s wrong with the Obama government – at least those representatives will see it that way. The point is, however, still the US government’s position, which remains critical because of various laws and corruption.
Photos: Daniel Kovalovszky

– Americans as if they wanted to play chess on the banned list in silence, but was unprepared for them to close the case megszellőztette a government panel.

– That’s how it was. Thomas Melia, Deputy Assistant Secretary of State, said the daily practice of the ban, not only to get accustomed to light. They were surprised that was the case disclosure has brought them the success – awareness about corruption – what they wanted to achieve behind the scenes.

– What was the success? Finally, not failed anyone. Ildiko Vida is only now leaving because of the edge of the NAV Orban Simicska-martial.

– But corruption has become a daily topic at home, at least until the matter for migrants did not take over the role of leading topic. But it is important to know also that the US Secretary of living in two different positions. The hawks say that America’s job to keep watch on the global state of democracy and freedom over quality. But others are convinced that sovereign countries with different perception of the same idea of ​​democracy as America, but it worked only on the domestic politics of intervention in the election expected in the institutions of freedom, America is prohibited.

– If the Republicans win the upcoming elections, opinion varies Hungary?

– Yes, it could be much worse conditions. They are the real hawks who expect even tougher on Russia’s allies from distance support. Minority Republicans are those who are the most recent congressional hearing positive opinion of how the Hungarian government.

– Cameron is already talking about the need to stop in England who want to break into refugees, build a fence Csalagútnál. As if Orban’s policy would not be so unorthodox.

– Indeed, many people are thinking about it right now so that Europe daredevil who speaks for others what they do not know. While the Hungarian public conversion was unique within the EU, and most of Europe seen from the perspective of risk, migration affects everyone and there is no consensus about what is the solution. The Spaniards have long been available, for example fence.

– America’s turn passive in the matter.

– That’s right, while terrorism is a constant topic of migration flows to Europe for less. Peter Bergen, CNN’s foreign policy analyst told me fiercely in an interview that America should exercise self-criticism. The United States received an insignificant number of Syrian refugees in an even Afghans who have helped the Asian country of opening. The US immigration policy for them is a huge stir controversy. Donald Trump, the loudest scold Republicans currently the most popular candidate for migration.

– Now that he moved back to America, what will he do?

– The ATV was then run the Világhíradót, the show is confirmed, there will be a longer, more diverse. My experience in America, it matters very much if we are less parochial: the events of the outside world are not distant things, on the contrary, is home lessons can be drawn from them! Leave of us, good for our thinking is critical if we see that what is happening in other countries. Therefore less demagoguery on us or lie.
Source: 168óra.hu

Leave a Reply 211 megnézve, 1 alkalommal mai nap |