Besenyei Péter világ- és Európa-bajnok sportrepülő a Sajtó- és fotóarchívum 2016. 23. hét érdekes emberei sorozatban
|
Besenyei Péter műrepülő-világbajnok gépe előtt nyilatkozik a Red Bull Air Race világbajnokság magyarországi futamának sajtótájékoztatóján a Hungaroringen.
Mogyoród, 2015. június 29.
MTI Fotó: Marjai János |
Besenyei Péter világ- és Európa-bajnok sportrepülő 60 éves, 1956. június 8-án született.
Körmenden látta meg a napvilágot. Tizenöt éves kora óta repül, huszonkét éve hivatásos pilóta. Dolgozott műszerészként, programozóként, repülésirányítóként, repülőoktatóként és berepülőpilótaként. 1971 óta a Malév Repülő Klub sportrepülője volt.
Húszéves korában indult első versenyén vitorlázógéppel, második helyezést szerzett. Első nemzetközi motoros műrepülő versenyén – 1982-ben az Osztrák Nemzeti Bajnokságon – minden versenyszámot megnyert. Ettől kezdve minden világ- és kontinensbajnokságon a legeredményesebb magyar pilóta. Motoros műrepülő versenyágban 1986-tól sorra nyerte a hazai bajnokságokat, és a külföldi versenyeken is jeleskedett. Különböző repülőgéptípusokon sok ezer órát töltött a levegőben. 1994-ben a motoros műrepülő világbajnokságon összetettben harmadik, az ismert kötelező programban első helyezést ért el.
1995-ben a motoros műrepülő Európa-bajnokságon összetettben második, az ismert kötelező programban első helyet szerezte meg. 1997–98-ban a FAI műrepülő világkupa összetett bajnoka volt, 2000-ben a motoros műrepülő világbajnokságon összetettben a tizenhatodik, a négyperces szabadprogramban első helyezett lett. 2001-ben ő volt a műrepülő világkupa első helyezettje. Tízszeres magyar nemzeti bajnok, tizennyolc alkalommal “az év sportolója” motoros műrepülésben.
Műrepülő bemutató programja a klasszikus és egyéni műrepülő elemek kombinációja, egyfajta improvizáció. A következő figurát mindig a pillanatnyi helyzetnek legjobban megfelelően választja. Minden bemutató más és más, sohasem repüli ugyanazt, de azért jellegében, stílusában félreismerhetetlenül besenyeis. Műrepülő bemutatóját a szakemberek a világ egyik legjobbjának – ha nem a legjobbnak – tartják.
Besenyei Péter repül a Duna felett a Red Bull Air Race Master Class kategóriájának időmérő edzésén.
Budapest, 2015. július 4.
MTI Fotó: Szigetváry Zsolt |
2001-ben fejjel lefelé átrepült a Lánchíd alatt, ez a manőver egyik védjegyévé vált. A Red Bull Air Race budapesti versenyein Besenyei produkciója előtt tisztelegve minden pilóta úgy kezdi a programját, hogy átrepül a Lánchíd alatt.
Guinness-rekordot ért el Kínában: kilenc társával egy időben repültek át egy 6 méter magas híd kilenc nyílásán. 2003-ban az ő ötletéből indult el a Red Bull Air Race gyorsasági akadály-repülőverseny. Az új sportág tulajdonképpen a légi parádék ötvözése a tétversenyekkel. Az indulóknak előre meghatározott műrepülő figurákat kell minél gyorsabban bemutatniuk a 600×250 méteres pályán, ahol 18 méter magas, másfél méter átmérőjű, levegővel felfújt kapuoszlopok vannak elhelyezve egymástól 12-14 méter távolságra. Az öt akadályon kilenc rárepüléssel kell áthaladni. A versenysorozaton is többször az élen végzett.
2007-ben – bravúros és egyedülálló légi teljesítményéért – Magyar Örökség-díjat kapott. Az indoklás szerint a bemutatókon a magyarság hírét növeli sikereivel, az ég és föld közötti szédületes mutatványaival. Teljesítménye elismeréseként 2008-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje polgári tagozatával tüntették ki.
2015-ben Las Vegasban 66. versenye után bejelentette, hogy nem áll többé rajthoz a Red Bull Air Race-en, és a jövőben már csak a családjával akar foglalkozni.
forrás:MTVA hírlevél |