Orbán Berlinből üzent menekültügyben

Orbán Berlinből üzent menekültügyben
Ahogy az várható volt a csütörtöki Orbán-Merkel találkozó egyik központi témája a migráció volt. Annak ellenére, hogy Orbán Viktor miniszterelnök szerint vannak nézetkülönbségek a német állásponthoz képest, amit úgy fogalmazott meg a magyar kormányfő, hogy “máshonnan nézzük a világot és ezért máshonnan is látjuk a dolgokat”, azt is hangsúlyozta a miniszterelnök, hogy “ez a nézetkülönbség azonban nem akadályoz meg minket abban, hogy ezen a területen is együttműködjünk”.

Miért fogadja Orbán Viktort Angela Merkel?
A nézetkülönbség abból fakad, hogy nincs egyetértés, abban hogyan lehet humánusan segíteni a bajba kerülteken – derült ki a német kancellár és a magyar kormányfő közös sajtótájékoztatóján.
Nem szabad megfeledkezni a humanitásról
Fontos és helyes, hogy Magyarország védi európai uniós külső határát, de nem szabad megfeledkezni az “Európa lelkét jelentő humanitásról” – mondta Angela Merkel német kancellár Orbán Viktor miniszterelnökkel folytatott megbeszélése utáni közös sajtótájékoztatón. A kancellár kiemelte, hogy a magyar kormányfővel intenzív tárgyalást folytattak, amelyen világossá vált, hogy a migráció területén egy sor kérdésben egyeznek az álláspontok, de vannak véleménykülönbségek is.
Németország és Magyarország egyetért az EU külső határa védelmének fontosságában, és abban is, hogy a menekülteknek lehetőleg a hazájuk közelében kell segítséget nyújtani, és küzdeni kell a menekülésre kényszerítő okok felszámolásáért. Azonban Németország szerint a külső határok védelme nem jelenthet bezárkózást, és az Európa alapját jelentő humanitásra tekintve nem szabad megfeledkezni arról, hogy “emberek érkeznek hozzánk” – mondta Merkel.
Magyarország véleménye nem változott
Orbán Viktor szerint Magyarország álláspontja a migráció kérdésében már évek óta változatlan. Magyarország azért épített kerítést, hogy visszanyerje az ellenőrzést a saját területe felett. A miniszterelnök meglátása szerint “végvári” védelemmel akadályozza meg Magyarország, hogy migránsok Németországba és Ausztriába menjenek tovább Magyarországon keresztül azzal, hogy nem enged be senkit.
Magyarország célja ezzel az is, hogy a Schengennel védett belső piac működni tudjon. Orbán szerint “pull faktor” nélkül kell segíteni humánusan, azaz a segítségnyújtásnak nem szabad azt eredményeznie, hogy migránsok meginduljanak Európa felé. A magyar álláspont szerint ezt úgy lehet elérni, hogy lezárjuk a határt, nem engedünk be senkit és így nem importáljuk a bajt sem. Ebben van nézeteltérés – erősítette meg Angela Merkel szavait Orbán.
A magyar kormányfő szerint jogi természetű vita van kibontakozóban arról, hogy nem Magyarország az első belépési pont az Európai Unió területére, hanem leginkább Görögország. Ezért Magyarország szerint Németországnak Görögországba kell visszaküldeni az embereket, és “készen állunk megvitatni ezt a hosszú vitát” – tette hozzá.
A miniszterelnök újságírói kérdésre válaszolva azt is megjegyezte, hogy Magyarország azzal, hogy 24 órában nyolcezer fegyveres emberrel védi a déli határt megakadályozza, hogy napi 4-5 ezer migráns érkezzen Németországba. “Ez komoly szolidaritás” – fogalmazott Orbán.
Megvolt a felütés
Orbán Viktor a Horst Seehoferrel, a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) elnökével, német szövetségi belügyminiszterrel folytatott megbeszélését követően hangsúlyozta, hogy a magyar álláspont kezdetektől fogva egyenes és őszinte, akkor is, ha kényelmetlen. “2015 óta ugyanazt képviseljük: a balkáni útvonal Görögországon keresztül vezet, így egyetlen menedékkérő sem Magyarországon lépett először az unió területére.” A magyar miniszterelnök világossá tette: “nem tudunk és nem is akarunk visszafogadni senkit, de bármikor készen állunk segíteni abban, hogy az illegális bevándorlókat visszaszállítsák Görögországba”. Seehoferrel Orbán azelőtt találkozott, hogy Merkellel leült volna tárgyalni.
Orbán kedden este telefonon Sebastian Kurz osztrák kancellárral is beszélt telefonon, akinek a Seehoferrel közöltekkel hasonlókat mondott az MTI szerint. A Miniszterelnöki Kabinetiroda közlése szerint a magyar miniszterelnök az osztrák kancellárral abban egyezett meg, hogy Magyarország semmilyen kétoldalú megállapodást nem köt Németországgal addig, amíg Ausztria és Németország között nem születik megállapodás.
További részletek hamarosan…
fecsego.eu/napi gazdaság.hu