Szerencsés Károly:Demokrácia és önvédelem
Demokrácia és önvédelem
A választási vereséget nehéz elviselni. Az értelmesebb ember ilyenkor magában keresi az okokat, új stratégiát dolgoz ki, megpróbál alkalmazkodni a helyzethez
Mások elkeseredett dühvel elvetik az egész választási rendszert, sőt az egész „rezsimet” és elvakult indulattal egyre mélyebbre süllyednek, egyre távolabb kerülnek a valóságtól. Megint mások azzal áltatják magukat, hogy a többség (de minimum az „értelmes többség”) az ő oldalukon áll, csak valahogy nem értette meg az üzenetet, rossz volt a kommunikáció, esetleg az ellenfél aljas eszközei eltérítették saját szavazóit is. A negyedik a legveszélyesebb fajta, aki tudja, hogy nem képes felvenni a versenyt, tudja, hogy a nagy többség nem mögötte áll, hogy dühödt erőszakkal nem megy semmire, ezért kívülről várja a megoldást. Ilyen „megoldás” elmarasztaló eljárás kiprovokálása mindenféle nemzetközi fórumokon, de ennél is veszélyesebbek az egyéb – főleg pénzügyi, gazdasági eszközök – , amelyek nehezen kontrollálhatók.
Az első csoporthoz tartozókat alig látni manapság, s ez ma a magyar demokrácia és parlamentarizmus legnagyobb hiányossága. A második csoport a vereség utáni hetekben jelen volt, de a dolgok logikája szerint el is vesztette jelentőségét, ami nem jelenti azt, hogy mesterségesen ne lehetne felkorbácsolni indulatait időről időre. A harmadik csoport a legaktívabb, de az önáltatás nem segít rajta. Ezért kapaszkodik ide is oda is, ha lehet tüntetést gründol, ha lehet akár a klasszikus „minél rosszabb, annál jobb” mélységig is eljut. A negyedikre kell figyelni leginkább, mert alattomos és hatékony.
Hogyan is volt ez régebben? Volt egy érdekes választás 1945-ben. A haladás, a progresszió, a fejlődés fennkölt álarcát akkor a kommunisták viselték, s errefelé a „nagy felszabadító” köpenyéből bújtak ki. Amelynek első dolga volt, hogy gazdaságilag gleichschaltolja Közép-Európát. A választásokon ezek után – jókora hátszéllel – Rákosiék tizenhét százalékot szereztek. Nekik kevésnek tűnt, nekünk soknak. Vajon magukban keresték a hibát? Nem, dehogy! Így fogalmaztak: „A választások megmutatták, hogy a város és falu dolgozóinak legjobbjai követnek bennünket.” A többiek (a nagy többség) a tudatlan, elmaradott, nem demokrata maradék. Ismerős?
Rákosi Mátyás logikáját megirigyelheti számos mai filozófus és elemző: „A 42 százalék, amit a baloldal kapott, az kétségkívül a demokraták többsége.” Vagyis a kisgazdák 57 százaléka – mivel reakciós – kétségkívül a kisebbség. Mi következik ebből? A parlament gyors likvidálása, új választás, persze új választójogi törvény alapján. „Vegyük el a választójogot a demokrácia, a nép ellenségeitől…” A hallgatóság zúgva helyeselt. Ismerős észjárás?
Hasonló gondolatmenetet takar, ahogy a múlthoz viszonyultak. Aki velük ellentétes véleményen volt, az csak reakciós, fasiszta, esetleg tudatlan lehetett. Utóbbiakra várt a népbíróság, internálás, B-lista, nyugdíjmegvonás és számos más „fegyver”. „A fiatal magyar demokráciának nem csak szája van, hanem ökle is” – fenyegetőzött az akkori nagyon haladó ideológus, Révai József. A demokrácia és a parlamentarizmus iránt igen kevés fogékonyságot mutató társaság a vereség után még inkább igazolva látta az erőszak szükségességét, a külső támogatást, az egész „cirkusz” felszámolását. „Semmi kedvünk ahhoz, hogy ötévenként azzal álljunk sötét katasztrófába zuhanó nemzetünk elé, hogy nem megmondtuk?…” Ha nincsenek hatalmon, ez az ország folyamatosan zuhan a sötét katasztrófába.
Nem maradhattak le a szocialisták sem. Lehet, hogy féltek is, de félteni nagyon félthették az országot. Szakasits Árpád folyamatosan veszélyben látta a magyar demokráciát: „féltjük a kisgazdapárt jobboldalától”. Nem volt egy nagy szónok, így csak ismételte magát: „Nagy Ferenc kecskeméti beszéde óta még az eddiginél is jobban féltjük, mert a miniszterelnök úr ebben a beszédében azonosította magát a kisgazdapárt minden tagjával.” Micsoda skandalum! A lángeszű „Szaki” megmagyarázta a saját 17 százalékát is: „A választásokon nem a kisgazdapárt kapott többséget, hanem a demokrácia.” Meg aztán: az efféle szabad választás valamiféle „nyájdemokrácia”, a szocialisták nem ilyet akarnak. A balga nép, mint a nyáj vonul a szavazóurnákhoz a kolomp szavára. Ismerős vád? Felbukkant egy régi hazug érv is: „Szavazócédulával jutott hatalomra Hitler is.” A szocialisták mást akartak. „ Az igazit”! Ezek ketten aztán „egyesültek” és negyven évig volt is itt igazi szocialista demokrácia.
Igen nagy káosz volt a korabeli bíróságok megítélésében. A kommunisták a különleges bíróságokat favorizálták – „Népbíróságokat” –, amelyek politikai testületek voltak, baloldali többséggel minden egyes tanácsban. Ezek végezték el a számonkérést, de sokkal inkább a bosszút, majd a tisztogatást és megfélemlítést. Naponta akasztottak, végeztek ki embereket, ítéltek súlyos börtönbüntetésre vagy kényszermunkára. „A dolgozók verejtékéből megszületett pénzt akasztófával is megvédjük…” – lendült Saint-Just-i indulatba Szakasits mámorosabb pillanataiban. A rendes bíróságok védelmére Pfeiffer Zoltán államtitkár vállalkozott, leleplezve, hogy „a munkásság dolgozott, nem hallgatott vezetőire, akik rikácsolva állandóan az ellentéteket keresik.” Erre is mondta Ries István szocialista igazságügyi miniszter az egészen megdöbbentő szavakat: „A magyar szakbíróságokra nem lehetett és sajnos ma sem lehet rábízni a demokratikus magyar igazságszolgáltatást.” Ries ott bábáskodott a magyar bíróságok függetlenségének teljes felszámolásánál, hogy aztán az ÁVH börtönében pusztuljon el. Rákosi szavai is jellemzőek: „Az igazságszolgáltatásba bele fogunk nyúlni…” A bíróság szakmaisága és függetlensége döntő tényezője a demokráciának, még ha most sokan úgy is érzik – Ries szavait kifordítva –, hogy a bíróságok „olyan ítéleteket mondanak, amelyek sokszor becsületére válnának a kommunizmusnak is”. Ismerős probléma? A lengyelek tudnának mesélni róla, de mi is.
A haladó, progresszív „demokraták” puccsal felszámolták a Nemzetgyűlést, értékes tagjait a Gulagra hurcolták, emigrációba kényszerítették vagy börtönbe vetették. Módosították a választójogot és olyan csalást hajtottak végre, amilyen még nem volt. Pedig Rákosi szemrebbenés nélkül kijelentette, hogy „nálunk féltékenyebben nem fog senki sem őrködni a választás tisztaságán”. Valahogy mégis sikerült kizárni és „kifelejteni” hatszázezer embert a névjegyzékből (nem szimpatizáltak a kommunistákkal), leadni kétszázezer hamis szavazatot (a kommunista pártra), aztán megsemmisíteni 670 ezer ellenzéki voksot. Mindjárt szebb lett a világ!
Így aztán mennyire tudtak örülni a győzelemnek. Főleg, ha az „elsöprő” volt. A legjobban, ha nem zavarjuk össze a választót mindenféle alternatívákkal. Amikor 1950-ben a szavazók 99 százaléka adta voksát a népfrontra a tanácsválasztásokon, mindjárt másként nézett ki a magyar nép: „A vasárnapi választás egyik legjellemzőbb tanulsága éppen a dolgozó nép nagymértékű tudatossága, politikai öntudatának, tisztánlátásának hatalmas megnövekedése.” Az volt az igazi.
A polgári oldalon nehezebb volt „fogalmazni”. Akkor itt voltak a megszálló szovjet csapatok, teljhatalmú volt a Szövetséges Ellenőrző Bizottság, az ország gazdasági kiszolgáltatottsága és kirablása áthidalhatatlan messzeségbe tolta a szuverenitás kérdését. Nagy Ferenc miniszterelnök a válságok elkerülésének szükségességéről beszélt, szinte könyörögve a koalíciós partnereinek – ez Rákosi meg Szakasits – , hogy ne tegyék ki ennek az országot. „Magyarországon senki se számítson sem ellenforradalomra, sem forradalomra.” Hitt és bízott benne, hogy ehhez a közös alap a demokrácia. Nagy tévedés volt, igaz, hogy sem ellenforradalom, sem forradalom nem következett be, de kívülről menedzselt puccs és hideg közöny igen. A demokrácia az adott körülmények közepette védtelennek bizonyult.
Ma más a helyzet, mások az eszközök, mások a veszélyek. Bízunk a demokráciában, de az önvédelemben is. Jogtalansággal szemben, még ha a demokrácia látszatával is lép fel, minden törvény szerint jogos az önvédelem.
magyar hírlap