Orbán Viktor: Magyarország számára még mindig nem méltányos az uniós támogatások mértéke, de már nem megalázó a helyzet
– SZERZŐ: 168 ÓRA
„A nyaralás, a belpolitika várhat. Még a foci sem olyan fontos, mint hogy megegyezzünk” – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap, az uniós állam- és kormányfők költségvetési csúcstalálkozójának harmadik napján.

Orbán Viktor brüsszeli újságíróknak nyilatkozik az Európai Unió csúcstalálkozójának harmadik napján a Leopold parkban 2020. július 19-énFotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
A brüsszeli újságíróknak tartott sajtótájékoztatón – amiről az Index számolt be – a magyar miniszterelnök elmondta: most nem Magyarországról van szó, hanem Európáról. A magyar kormányfő ezért bármeddig hajlandó folytatni a tárgyalásokat annak érdekében, hogy sikerüljön megegyezni a 2021-27-es költségvetésről és a hozzá kapcsolódó gazdasági helyreállítási alapról. Szerinte az uniós vezetők mind tisztában vannak azzal, mennyire „drámai a gazdasági helyzet Európában, rosszabb, mint gondolnánk.”
Orbán szerint a magyar gazdaság amúgy relatíve jó helyzetben van, de „ha az eurózóna bajba kerül, mi is szenvedni fogunk”.
Orbán összességében úgy látja,
jó esély van a megállapodásra, de ehhez négy vitás területet rendezni kell.
Angel Merkel vasárnap reggel ugyanakkor nem nyilatkozott ennyire optimistán:KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

2020. július 19.
Angela Merkel szerint nem biztos, hogy sikerül megállapodni most az EU-csúcson
A magyar miniszterelnök szerint a négy problémás kérdés: a helyreállítási alap nagysága, a támogatások és hitelek aránya, illetve elosztása, a költségvetési visszafizetések és a jogállamiság kérdése.
A miniszterelnök szerint az elmúlt napokban sikerült kicsit változtatni a gazdasági támogatások elosztásai arányán. De azt mondta,
Magyarország számára még mindig nem méltányos a támogatások mértéke,
de legalább már nem „megalázó” a helyzet, ami „matematikailag is abszurd volt” , de az új tervezetben nem szánnak Magyarországnak nagyságrendekkel kevesebb támogatást, mint a hasonló gazdasági erővel bíró Portugáliának vagy Görögországnak.
A helyreállítási alap nagyságáról és elosztási arányairól szóló, a takarékos és a mediterrán államok között zajló vitájában, amelyet a magyar miniszterelnök Hollandia és Olaszország szembenállasaként jellemzett, Magyarország Olaszország pártján áll: oda kell a pénzt küldeni, ahol arra szükség van.
Orbán azt mondja, a jogállamisági feltételrendszerről képviselt álláspontját a kollégái elutasították, ahogy azt a kérését is, hogy a hetes cikk szerinti eljárást minél hamarabb lezárja az Európai Unió Tanácsa. De ő továbbra is küzdeni fog azért, hogy a politikai és a gazdasági kérdéseket szétválasszák. Idő kell ahhoz, hogy Mark Rutte holland miniszterelnök álláspontját követve egy újabb jogállamisági mechanizmust állítsanak fel, számol be az Index.
„A piros sarokban Hollandia áll, a kékben pedig Magyarország” – jelentette ki a vitákra utalva. Az MTI tudósítása szerint Orbán Viktor azt mondta, ha nem sikerül megállapodni a vitás kérdésekről, „az Hollandia miatt lesz” és valamiért rossz a két ország között a viszony, “nem tudom, hogy mik szerepelnek Mark Rutte holland miniszterelnök személyes okai között, hogy
gyűlöli Magyarországot és személy szerint engem,
de végtelenül durván támadja az országot” – fogalmazott. Rutte szerint – magyarázta Orbán – Magyarország nem tartja tiszteletben a jogállamiságot, ezért gazdasági büntetést kell alkalmazni. Ez elfogadhatatlan, ugyanis nincs döntés a jogállamiság magyaroroszági helyzetével összefüggésben.
Orbán szerint az uniós vezetők között – beleértve a magyar feleket is – „száz százalékos egyetértés van a jogállamiságról.
Ha valaki nem hajlandó elfogadni a jogállamiságot, rögtön el kell hagynia az Európai Uniót. Nem anyagilag kell megbüntetni, hanem mennie kell, mert ez a közösség a jogállamiságra épül.”
– jelentette ki.
Szerinte lehet szó bizonyos jogállamisági feltételekről, de annak komoly tárgyalási folyamatok és konszenzusos megegyezés eredményeként született, jogilag jól megalapozott feltételrendszernek kell lennie.

A miniszterelnök és emberei a brüsszeli Leopold parkban
Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
fecsego.eu/168 óra