Nemzetközi lapszemle: Helyezkedik az európai szélsőjobb, ez Orbán és a Fidesz pozícióit is érintheti

HVG360

2024.05.23. 10:15

Az Európa-ellenes erők módosítottak a stratégiájukon, írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung, de többek közt a Die Presse, a Die Welt és a Financial Times is a szélsőséges európai pártok átalakuló viszonyairól ír. A brit lap egy másik cikkében a grúziai ügynöktörvénnyel foglalkozik. A Süddeutsche Zeitung szerint Putyin és Lukasenka a menekültügy manipulálásával ismét beavatkozik az európai választásokba. A Daily Telegraph Kína kereskedelmi politikáját elemzi. A New York Times szerint Nyugat-Európa kulcsfontosságú üzenetet küld Izraelnek. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.

Der Spiegel

Ivan Krasztev úgy véli, hogy migráció-ügyben Orbán Viktor már 2018-ban mesterien manipulálta saját közvéleményét. Mert ugyan Magyarországot úgy tartják nyilván, mint amely a leginkább elutasítja a bevándorlást, mégis, a járvány előtt a lakosság számához képest a magyar kormány adta ki külföldiek számára a legtöbb munkavállalási engedélyt – írja a neves politológus.

Vagyis a politikusok a választási kampányban a migránsok ellen lázítottak, de utána gyorsan azt mondták, hogy be kell engedni a határon túlról a munkaerőt, mert a gazdaságot lendületben kell tartani. Mellesleg a felmérések azt tanúsítják, hogy ez a kérdés jelenleg nem annyira húsba vágó a földrészen, de azért hiba volna bagatellizálni.

Minél gyengébb a liberális közmegegyezés egy országban, annál veszélyesebb a jobboldal. És ha egy ilyen párt először megbukik, ám újra hatalomra jut, akkor nagy az esélye, hogy tekintélyuralmi irányba megy. Lásd a Fideszt és a volt lengyel kormánypártot, a PiS-t. Egyébiránt a bolgár politológus valószínűnek látja, hogy nagy sikert érnek el a szélsőjobbosok a közelgő választáson. Az emberek ugyanis elvesztették a jövőképet, tehetetlennek érzik magukat.

Erről szól még a cikk:

fecsego.eu//