Így manipulálják a közbeszerzéseket, hogy egy-egy kiválasztott cég nyerjen
Így manipulálják a közbeszerzéseket, hogy egy-egy kiválasztott cég nyerjen
Az Átlátszó évek óta vizsgálja a Magyarországon kiírt és elnyert közbeszerzési eljárásokat. Az állami és önkormányzati szervek ugyanis közbeszerzéseken keresztül költik el a költségvetésük jelentős részét. Közbeszerzéssel találkozunk mindenhol, ahol az állam például iskolát vagy utat építtet, vagy épp a kórházak számára vásárol röntgengépeket. Bár a tenderek célja az lenne, hogy a közpénzeket tisztességes körülmények között, igazi versenyhelyzetben költsék el, ezt sokszor szándékosan szabotálják. Egyperces videóban mutatjuk be a legegyszerűbb, leggyakoribb módszereket.
Az állam évente több ezer milliárd forint közpénzt költ el közbeszerzéseken, de az eljárások egy része csak színjáték. Gyakran ugyanis úgy irányítják a tendereket, hogy egy adott cég nyerjen.
Az egyik legegyszerűbb „trükk” a meghívásos közbeszerzés (az úgynevezett kbt.115-ös eljárás), ahol legalább öt vállalkozást kell felkérni ajánlattételre. Általában már előre megvan a nyertes, aki „viszi” a többieket – ők nem tesznek ajánlatot, vagy csak színlelt ajánlatot tesznek.
Szintén könnyű befolyásolni a tender eredményét olyan feltételek megadásával, amelyeknek csak egy kiválasztott cég tud megfelelni. Így más társaságoknak esélyük sincs indulni a megbízásért.
Végül az ajánlatok értékelését is végezheti úgy az ajánlatkérő, hogy megengedi ugyan más cég részvételét a közbeszerzésen, de egy kiválasztott szempontot aránytalanul túlpontoz, és ezzel egy adott cégnek kedvez, ami így a többieknél magasabb áron is megnyerheti a közbeszerzést.
Mivel ezeket a módszereket nehéz tetten érni, a favorizált cégek akár közpénzmilliárdokat is kaszálhatnak valódi verseny nélkül.
A cikk és a videó a Szabad Média pályázat keretében, az Ökotárs Alapítvány és a Mérték Médiaelemző Műhely támogatásával készült. Az itt megjelenő vélemények nem tükrözik a támogatók álláspontját. Címlapkép: Átlátszó/Rick Zsófi
fecsego.eu//