Magyarország sokkal jobb helyen áll az olimpiai éremtáblázaton – csak megfelelően kell számolni

BEDŐ IVÁN

2024.08.13. 10:40

Valójában nincs maradéktalanul igazságos rangsor, de két amerikai szakértő most megpróbált a lehető legközelebb jutni hozzá. Az ő módszerük alapján a magyar sportolók több érmet szereztek az olimpián, mint amennyi „járt volna“.

Magyarország a nyolcadik helyen áll a párizsi olimpia éremtáblázatán. Igen, jól látja a kedves olvasó, ahogyan azt is jól látta, hogy a hvg.hu címlapján, a hetek óta megszokott ábrán Magyarország a 14. a hivatalos és immár végleges éremtáblázaton.

A nyolcadik hely hátterére nyomban visszatérünk, de maradjunk egyelőre a hivatalos táblázatnál. Az olimpiai illetékesek az aranyérmek száma alapján rangsorolnak. Az ezüstök és a bronzok akkor számítanak, ha az aranyakat tekintve holtverseny alakul ki. Ezért első az USA 40 aranyéremmel a szintén 40 aranyérmes Kína előtt, illetve ezért szorították a tizedik helyre a németeket a kilencedik helyezett olaszok. Az igazi holtversenyek, teljesen azonos éremszámmal csak a harmincadik hely környékén kezdődnek.

Említésre érdemes, hogy az amerikaiak nagyon tutira mennek. Bár a hivatalos statisztika szerint is minden idők csúcstartói az aranyérmeikkel, ők mégis világszerte szinte egyedül vannak azzal, hogy mégis inkább az összes érmet tartják nyilván. Így persze könnyebb, még ha gúnyolódásnak teszik is ki magukat, ha például arra büszkék, hogy 2:1 arányban Párizsban megnyerik a női 100-at háton, tudniillik az aranyérmes ausztrál versenyző után az ezüst és a bronz két amerikaié lett.

Az amerikai fölény jól kiolvasható egy nemzetközi statisztikai portál, a változatos statisztikákkal és ábrákkal szolgáló Statista összeállításából, amely más okból is figyelemre méltó. Az 1896-os legelső olimpia óta szerzett (nyári) érmek összesítésében Magyarország a kilencedik helyen áll, jóllehet a tízes élmezőny további tagjaihoz képest jóval kisebb ország (legalábbis így volt ez a több mint száz év alatt majdnem mindig).

Erről szól még a cikk:

  • Miért ad hamis eredményt a népességszámhoz viszonyított éremtáblázat?
  • Mikor nem győzheti le Kína San Marinót?
  • Hogyan segíti a binomiális eloszlás Magyarországot a nyolcadik helyre?
  • Lehet, hogy a korrupt országok sikeresebbek az olimpián?
  • fecsego.eu//