| Mobile | RSS

Évtizedes mulasztások vezettek a londoni Grenfell Towerben pusztító tűzvészhez

Évtizedes mulasztások vezettek a londoni Grenfell Towerben pusztító tűzvészhez

Számos szerv hibázott, mindez pedig végzetes együttállást eredményezett.

Évtizedes mulasztások vezettek a londoni Grenfell Towerben pusztító tűzvészhez
A lángoló toronyház 2017. június 14-én

| Fotó:

Daniel Leal

| Forrás:

AFP

A kormányzati és a magánszektor hibáinak láncolata vezetett a 2017-es londoni, Grenfell Towert elemésztő tűzhöz – derül ki abból a nyilvános jelentésből, amit szerdán hoztak nyilvánosságra. A tragédiában 72 ember veszítette életét. A Sir Martin Moore-Bick, a Legfelsőbb Bíróság nyugalmazott bírája által készített 1700 oldalas tanulmányban a lángok gyors terjedésének okaként az épület burkolatát jelölték meg.

Meghökkentő, hogy a korábbi évtizedekben is akadtak vészjósló jelek, ennek ellenére nem történtek érdemi lépések. Szakértők már 1992-ben figyelmeztetést adtak ki, amikor kigyulladt a 11 emeletes Knowsley Heights torony a merseyside-i Huytonban. Hét évvel később újabb tűz ütött ki az észak-airshire-i Irvine-ben található Garnock Courtban. Mindegyik eset a burkolatra vezethető vissza, s bár 1997-ben figyelmeztették a kormányt, az anyagot még sem tiltották be, mivel az megfelelt a brit biztonsági szabványoknak. A tűzvizsgálatok később rendkívüli veszélyt tártak fel: 2001-ben biztonsági teszteket végeztek, amelyek során arra jutottak, hogy a burkolat hevesen lángol. Az eredményeket titokban tartották, a kabinet nem szigorított az előírásokon.

Nyolc évvel később az intézkedés hiánya már emberéleteket követelt: 2009-ben hatan haltak meg egy londoni toronyházban keletkezett tűzben. A halottkém az építési szabályok felülvizsgálatát kérte, ám ezt nem kezelték kellő sürgősséggel. 2010-ben a David Cameron vezette koalíciós kormány a brit vállalkozásokat hátráltató „bürokráciának” nevezett szabályozások csökkentését tűzte ki célul. Ez a politikai szemlélet annyira uralkodóvá vált, hogy még az élet megóvásával kapcsolatos kérdéseket is több esetben háttérbe szorították. Emellett az akkori lakásügyi minisztériumot rosszul vezették, a tűzbiztonságért pedig egy viszonylag fiatal tisztviselő felelt.

A 2024. szeptember 4-én publikált jelentés

A 2024. szeptember 4-én publikált jelentés

| Fotó:

Justin Tallis

| Forrás:

AFP

Emellett a burkolatot gyártó Arconic szándékosan eltitkolta a Grenfell Tower burkolatának veszélyességének valódi mértékét. Az általa megrendelt tűzvizsgálatok szerint az anyag rosszul teljesített, de ezen információt nem adták át annak a minőségtanusító cégnek, amely az építőiparral kapcsolatos nyilvántartások naprakész vezetéséért felelt.

Ez csak néhány tényező: a vizsgálat számos, állami szerv működésével kapcsolatban tárt fel olyan kisebb-nagyobb hiányosságot, amik mind hozzájárultak a 72 ember halálát okozó tűzvészhez. Továbbá a tűzoltóság sem volt felkészülve arra, milyen kihívásokkal kell szembesülni a toronyházakban keletkező tüzek oltásakor, holott ezekkel a 2009-es tragédia óta elvileg tisztában kellett volna lenniük.

Így tehát arra jutottak, hogy

a katasztrófa egy több évtizedes kudarc eredménye és az ide vezető láncolat már évekkel korábban elindult.

Fotó:

ADRIAN DENNIS

| Forrás:

AFP

Kitérnek arra is, hogy mind Angliában, mind Walesben súlyos hiányosságok tapasztalhatók az épületbiztonság tekintetében. Éppen ezért egy, a minisztérium alá tartozó szabályzó hatóság létrehozását javasolják – derül ki a BBC cikkéből. 

Közben az érintett cégek is reagáltak a jelentésben megfogalmazottakra. A burkolat gyártó minden olyan állítást, amely szerint leányvállalata, az Arconic Architectural Products (AAP) „nem biztonságos terméket adott el. „Az AAP nem titkolt el információkat, és nem vezette félre a hivatalos szerveket, az ügyfeleket és a nyilvánosságot” – fogalmaztak.

mobil Népszava ikon
Olvassa mobilon a Népszavát! Egy héten keresztül szabad betekintést biztosítunk, regisztráljon itt!

 

 

TOVÁBBI HÍREK

„Reality igen, reality show nem, uff” – Mégsem vonatozik együtt Lázár János és Magyar Péter

Nincs korhoz kötve a rendelet, a felnőttképzésben tanulóktól is elveszik az okoseszközöket

Ismét Esztergomban lesz a Fidesz-frakció szezonindító elvonulása

Izrael a fennállása óta nem vívott ennyire elnyúló háborút, a gázai konfliktus nagy gondokat okoz a gazdaságának

Ciki lett a magánrepülőgép, kitört egy kis zöld forradalom a zeneiparban

Hetek óta nincs hidegvíz a Semmelweis Egyetem szülészetének egyes kórtermeiben

Kövér László kitiltotta az Országházból, a CEU-n tartották meg a LMBTQ-jogokkal foglalkozó parlamenti rendezvényt

Egy hét alatt tizenegy ember fertőződött meg nyugat-nílusi lázzal Magyarországon

A 2024/2025-ös tanévben egymilliárd forintot biztosít az Orbán-kormány arra, hogy minden gyerek legalább egyszer eljusson egy nemzeti vagy történelmi emlékhelyre

Klasszifikáció életre-halálra – Így néz ki a besorolás a parasportokban

Mi értelme a százhuszonhatodik diáktüntetésnek? – Videó

A magyar iskolákban használt számítógépek 60 százaléka 5 évesnél régebbi, több mint ezer intézményben pedig csak ilyeneket találni

Gyurcsány: a magyar iskolarendszer pocsék (nem kicsit) és „ezek” csak tovább rontottak rajta

Senkire sem hallgatott a 87 éves Ferenc pápa, elutazott Ázsiába

Megint vasúti átjáróban ütközött a vonat egy személyautóval, Vác és Vácrátót között vonatpótló-buszok közlekednek

Több hőmérsékleti rekord is megdőlt kedden, az idei augusztus pedig 1901 óta a második legmelegebb hónap volt

Olyan meleg volt egy budapesti gimnáziumban, hogy inkább hazaküldték a diákokat

Magyar Péter este 6-ig várja Lázár János válaszát, hogy hajlandó-e pár órát zötykölődni egy klíma nélküli vonaton

Hallgassuk a Népszavát! – 2024. szeptember 4.

Sior karcol Skóciából

Izrael a fennállása óta nem vívott ennyire elnyúló háborút, a gázai konfliktus nagy gondokat okoz a gazdaságának

Bár az izraeliek általában a magyarországinál jóval nagyobb tartalékkal rendelkeznek, általános vélekedés, hogy ha a Hámász terroristái ellen a Gázai-övezetben, illetve a Libanonból támadó Hezbollahhal szemben vívott háború az év végénél vagy legfeljebb még egy fél évvel tovább tart, akkor már a vállalkozói szféra tekintélyes részének likviditási gondjai lehetnek.

Izrael a fennállása óta nem vívott ennyire elnyúló háborút, a gázai konfliktus nagy gondokat okoz a gazdaságának
Jeruzsálem óvárosának máskor zsúfolásig telt bazársora is üresen kong. Az idegenforgalom visszaesését az ország GDP-je és vállalkozói egyaránt megérzik

| Fotó:

AMEER ABED RABBO

| Forrás:

Anadolu via AFP

Ha valaki megérkezik Izrael jószerivel egyetlen határállomására, a tel-avivi Ben Gurion nemzetközi repülőtérre, alaposan meglepődhet. Nemcsak azért, mert számos légitársaság, köztük az amerikai United és a Delta vagy az Európában második Lufthansa egyelőre elkerüli az izraeli nagyvárost, hanem azért is, mert a versenytársak gépein is alig-alig található külföldi utas. Az útlevélellenőrzés több tucatnyi ablakánál a tisztviselők tétlenül unatkoznak, hiszen a napi csúcsidő ellenére, méghozzá főszezonban, mindössze egyetlen külföldi utast léptetnek be az országba a hatalmas fogadóteremben. A saját háborújuk miatt teljesen hiányzanak az orosz és ukrán keresztény ortodoxok Jeruzsálembe, Nazaretbe, Betlehembe igyekvő ezrei is. A turisták óvatossá váltak, nem tartják biztonságosnak a Szentföldre most ellátogatni. Ugyanakkor az izraeliek fokozatosan felveszik régi világjáró szokásaikat, amelyből jut Magyarországnak is.

 

 

A pangás elsősorban a turizmus-vendéglátásban érdekelt vállalkozásokat érinti, nagyon érzékenyen, beleértve a máskor virágzó régiségpiacot is. Az idegenvezetők jó része is kénytelen szüneteltetni a tevékenységét. A jeruzsálemi Óváros külföldiek által kedvelt bazársora is kong az ürességtől, a boltosok többsége már hónapokkal ezelőtt lehúzta a redőnyt.

Az idegenforgalom Izrael gazdasági életében jelentős, bár nem a legjelentősebb nemzetgazdasági ágazat, visszaesését az ország GDP-je is megérzi. A szektor működtetésben fontos szerepet játszó kis- és közepes vállalkozások tízezrei nehéz hónapok élnek át. Izrael 1948 óta írt történelme során még soha nem volt ilyen hosszúságúra elnyúló háború, amely az idegenforgalomból élőknek már a létét fenyegeti, egyre többen mennek csődbe. Bár az izraeliek általában a magyarországinál jóval nagyobb tartalékkal rendelkeznek, általános vélekedés, hogy ha a Hámász terroristái ellen a Gázai-övezetben, illetve a Libanonból támadó Hezbollahhal szemben vívott háború az év végénél vagy legfeljebb még egy fél évnél tovább is eltart, akkor már a vállalkozói szféra tekintélyes részének likviditási gondjai lehetnek. Akkora már a luxushotelek sem tudják elviselni a módosabb vendégek hiányát. Mérvadó közgazdászok szerint a mostani gondok már súlyosabbak, mint amilyenek a koronavírus járvány időszakában voltak.

A Ben Gurion reptéren nincs sok dolguk a határőröknek. Nem ritka jelenség, hogy főszezonban, csúcsidőben egyetlen utast kell beléptetniük

A Ben Gurion reptéren nincs sok dolguk a határőröknek. Nem ritka jelenség, hogy főszezonban, csúcsidőben egyetlen utast kell beléptetniük

| Fotó:

GIL COHEN-MAGEN

| Forrás:

AFP

Azonban számos hotel nem mindennapi „mentőövet” kapott a kormánytól. Előbb – tavaly október 7 –ét követően – ekkor Izraelnek a Gázai-övezet szomszédságában élő lakóit helyezték el a szállodákban, majd a Hezbollah támadásainak állandósulása miatt a libanoni határ mentén élő evakuáltakat is. Délen, Szderot városának környékén, ahol a Hámász leírhatatlan kegyetlenségű vérengzéseket hajtott végre október 7-én, a Szimchát Tóra ünnepén, amely egyidejűleg a jom kippuri háború 50. évfordulója is volt, az ottani kibucok életben maradott lakóinak már lehetőségük lenne arra, hogy visszaköltözzenek egykori otthonaikba. De ez nem gyakori, mert a tragikus események helyszínének gyászos emléke és az alkalmanként még ma is megjelenő – bár az esetek többségében az izraeli hadsereg által megsemmisített – gázai rakéták még nem teszik lakhatásra alkalmassá a környéket.

Bár Benjamin Netanjahu miniszterelnök a gazdaság egyre súlyosbodó gondjait csak átmenetinek tartja, a nemzetközi hitelminősítők azonban óvatosságra intenek az ország jövőjét illetően. Előbb Moody’s, majd a Fitch is A pluszról A-ra rontotta Izrael osztályzatát. Ez ugyan még mindig a legkedvezőbb adósok sorának élcsoportjába tartja az országot, hazánk ennél rosszabb BBB-csoportba tartozik, de még ez is befektetésre ajánlott.

 Izrael számára azonban a gyengébb minősítés azzal jár, hogy a nemzetközi hitelpiacokon felvett kölcsöneik drágábbak lesznek, mint a korábbiak. Ami viszont a megnövekedett háborús és biztonsági kiadások miatt jelentős tehertétel lehet.

Közvetlenül érinti az izraeli gazdaságot az is, hogy az Ázsiából érkező, hosszújáratú hajók egy része elkerüli kikötőiket, Haifát, Eilatot és Asdodot. A hajóstársaságok a jemeni huszi lázadók Vörös-tengeri támadásaitól tartanak. Az elsősorban Ázsiából érkező, főként japán és dél-koreai autókat Eilat kikötőjében szárazföldi trailerekre rakták, amelyek az országot átszelve közúton szállították a járműveket, ezeket azután Izrael ma már legnagyobb földközi-tengeri kikötőjében raktak ismét hajóra. Az út lerövidítésével (nem kellett az Arab-félszigetet megkerülnie az árunak) jelentős időt megtakarítottak. A háborús események miatt a 2023-as első félévhez képest 16 százalékkal esett vissza a teljes Izraelt érintő hajóforgalom, s a második félév, amelyben már alaposan benne járunk, még rosszabb számokkal kecsegtet.

A 38 tagot tömörítő Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) becslése szerint a tagállamok közül, a korábbiakhoz képest, a legnagyobb mértékben Izraelben lassult le a gazdaság növekedése. Jóslatuk szerint idén a GDP 3 százalékkal növekedhet a zsidó államban. A Bank of Israel becslése ennél sokkal pesszimistább, ők mindössze 1,5 százalékra számítanak. Ugyanakkor mindkét előrejelzés azt feltételezi, hogy a háború idén véget ér. Ez azonban igen kérdéses. Bár a korántsem egységes Netanjahu-kormányon belüli viták mindennaposak, de mérvadó képviselőik a harcok teljes befejezésére egyaránt csak a 2025-ben számítanak.

Rossz állapotban a költségvetés

A gazdasági növekedés mértékének visszaesése azért is aggasztó Izrael számára, mert a 2008-2009-es gazdasági világválságot is úgy vészelték át, hogy a GDP mutatója mindvégig pozitív volt. Bár sajátos módon a felfokozott ütemben termelő hadiipar teljesítménye is növeli a GDP-t, ám a háború okozta katonai, infrastruktúrabeli veszteségeket még ez sem tudja kompenzálni. Az állami lakásépítés továbbra is erőltetett ütemben folyik, ennek része az az 5000-et meghaladó lakás, amelyet nemrégen hagyott jóvá az izraeli kormány a Ciszjordániában élő telepesek számára.

A háború alaposan megviseli a költségvetést is. A pénzügyminisztérium becslései szerint a GD-arányos hiány idén elérheti a 8 százalékot is, úgy, hogy tavaly csak 4 százalék volt.

Ez pedig előrevetíti a gazdasági megszorítási kényszer árnyékát. Bezalel Szmotrich pénzügyminiszter most alaposan törheti a fejét, hogy ebben a nehéz helyzetben mint is tegyen. A szélsőjobboldali, rasszista politikus, fenntartások nélkül háborúpárti, ugyanakkor például az ultraortodox intézmények bővítésének feltétlen híve, s ebbéli meggyőződését egyáltalán nem zavarja a költségvetés sanyarú állapota.

Az inflációt Izraelben mindig az előző hónaphoz viszonyítják. Ha évesítetten nézzük, a hadigazdálkodás miatt most 5,8 százalékos az éves pénzromlás üteme. A bérek ezzel igyekeznek lépést tartani. Az élelmiszerek egy év alatt 4,7 százalékkal drágultak a statisztikusok legfrissebb adatai szerint.

A munkanélküliség adatai nemzetközi mércével mérve nem aggasztóak. Most 3,4 százalékos, egy esztendeje 3,6 százalékos volt az állástalanok száma. Ám ehhez hozzá kell számolni azokat a tartalékosokat, akik most katonai szolgálatot teljesítenek, velük együtt 4,8 százalékos a mutató. Ráadásul utánuk meg kell fizetnie az államnak a zsoldjuk és a munkabérük különbségét, amely ugyancsak a költségvetést terheli.

Dögcédulanyakláncok és farzsebből kikandikáló fegyverek

Az izraeliek egyébként a háború és a béke tekintetében korántsem egységesek. A terrorizmussal szembeni veszélyérzet (nem a félelem!) nagy úr. A helyzetet nem ismerők számára megdöbbentő látvány, hogy azok – a minden korosztálybéli – nők, akik korábban katonai szolgálatot teljesítettek, a szokásos nyaklánc helyett, feltűnően, a ruhájuk felett viselik a katonai szlengből származó elnevezésű dögcédulájukat. Ami nem más, mint egy rozsdamentes acélból készült lemez, amelybe belegravírozzák a katonai szolgálatot teljesítő legfontosabb személyi adatait, beleértve a vércsoportját is. Akik most ezt az „ékszert” elővették fiókjaikból, ország-világ előtt kívánják bizonyítani, hogy védték hazájukat, s szolidaritást vállalnak a mai küzdőkkel. Ilyen jelkép a sárga szalag is, amely a Hámász fogságában lévő túszok sorsával való azonosulás jelképezni. Lépten nyomon lehet találkozni a kis- és nagyvárosok parkjaiban az elrabolt és terroristák fogságában tartott túszok képeivel, sok helyütt cipőjük, használati tárgyaik, s a kisgyermekek játékai is ott vannak.

Több százezren tüntettek túszalkuért Izraelben, hétfőn kezdődik az általános sztrájk

Tel-Aviv központjában a gázai háború 2023. október 7-i kitörése óta nem…

Aligha kell mondani, hogy a közgazdászok békepártiak. Jogosítványuk nem egy hosszan elhúzódó háború finanszírozására szól. A Netanjahu-kormány szerint az ország biztonsági érdekei pillanatnyilag a háború folytatását követelik meg. Izrael mindenkori kormányának elsődleges célja a biztonság szolgálata, de a megoldási módok kapcsán korántsem egységes az egyes politikai csoportok álláspontja.

Az ország élete csaknem egészében látszólag a rendes mederben folyik. De intő jel, hogy a tartalékosok a civil életben is magukkal viszik lőfegyvereiket. A zsinagógákban a férfiak egy részének farzsebéből kikandikálnak a pisztolyok.

mobil Népszava ikon
Olvassa mobilon a Népszavát! Egy héten keresztül szabad betekintést biztosítunk, regisztráljon itt!

 

 

 

 

Leave a Reply 63 megnézve, 3 alkalommal mai nap |